niedziela, 24 listopada, 2024

Prezydent Olsztyna wręczył artystyczne nagrody

Dawna sala olsztyńskiego magistratu gościła wyjątkowych twórców. Czwartkowa (8 grudnia) uroczystość była okazją do uhonorowania ich pracy. Prezydent Olsztyna przyznał doroczne nagrody w dziedzinie kultury, ale również nagrodę im. Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych oraz nagrodę im. Nowowiejskiego w dziedzinie sztuk muzycznych.

Kultura w naszym życiu codziennym ma do spełnienie szczególną misję – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – To ona buduje naszą wspólnotową tożsamość. To niedostrzegalne „coś”, co pozwala nam na podobne odczuwanie różnych stanów emocjonalnych, szukanie wsparcia w tych samych normach moralnych i wskazaniach etycznych, komunikowanie się w tym samym języku i odczytywanie tych samych znaków niewerbalnych. To ona nadaje naszej tożsamości jej unikatowy kod, rodzaj kulturowego DNA, z jednej strony budując fundament w postaci dziedzictwa kulturowego, z drugiej zaś wielobarwną piramidę twórczości i artystycznej kreatywności.

*** Laureatami dorocznej nagrody w dziedzinie kultury otrzymali:
Tamara Bołdak-Janowska – za wyjątkowy tomik poetycki „Szczęście”, który potwierdza wysoki poziom artystyczny autorki w słowie poetyckim i ekspresji ilustracyjnej,
Monika Gryc – za pracę twórczą w dziedzinie sztuki teatru,
Jagna Polakowska – za całokształt pracy artystycznej i edukacyjnej w dziedzinie sztuki teatru,
Karolina Sadowska – za pracę twórczą w dziedzinie sztuki teatru,
Danuta Krajewska – za całokształt pracy twórczej w dziedzinie sztuk plastycznych
Irena Burczyk – za mistrzowskie osiągnięcia artystyczne w latach 2019-2021,
Robert Listwan – za dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych,
Zbigniew Piszczako – za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie rysunku satyrycznego i animacji kulturalnej,
Piotr Płaczkowski – za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie fotografii,
Tadeusz Baryła – za całokształt pracy twórczej w dziedzinie historii.

*** XV edycja Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych
Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Towarzystwo zawiązało się w 2005 roku. Powstanie olsztyńskiej Zachęty wspierał nestor olsztyńskich plastyków – Hieronim Skurpski. Towarzystwo gromadzi kolekcję sztuki współczesnej. Łącznie to już ponad dwieście prac stu artystów, obrazujących przemiany w sztuce polskiej przełomu XX i XXI wieku. Co roku dzieła są prezentowane na wystawach w Olsztynie i innych miejscowościach regionu.

*** XII edycja Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Feliksa Nowowiejskiego w dziedzinie sztuk muzycznych
Zespół Kameralny Pro Musica Antiqua
Zespół powstał w 1992 roku, obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. Założycielem i liderem jest prof. Leszek Szarzyński, obchodzący w tym roku 45-lecie pracy artystycznej. Repertuar kameralistów obejmuje muzykę z różnych epok – renesansu, baroku, klasycyzmu, jak również utwory kompozytorów współczesnych. Na przestrzeni lat wirtuozi dotarli do licznych miejscowości Warmii i Mazur, koncertując w zamkach, pałacach, muzeach i kościołach. Zespół jest laureatem licznych nagród, m. in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultury polskiej (2006).

*** Statuetka Św. Jakuba
Edward Bierdziewski z okazji 50-lecia działalności artystycznej
multinstrumentalista (saksofonista, klarnecista, skrzypek, gitarzysta), organizator życia muzycznego w Olsztynie, prezes Olsztyńskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz twórca licznych projektów muzycznych np.: New Power, Dixie Band, Brass Duo, Siła Bluesa oraz King Sound. Brał udział w Olsztyńskich Nocach Bluesowych, koncertował w klubach jazzowych w Europie oraz na statkach wycieczkowych podróżując po świecie. Popularyzator jazzu, dusza improwizacji muzycznej.

źródło: olsztyn.eu

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze