Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca. To już 25 edycja imprezy, podczas której zobaczymy żeglarzy w 15 klasach regatowych, nie zabraknie regat rangi mistrzostw Europy, jak i szeregu imprez towarzyszących z zajęciami dla dzieci w ramach programu PGE PolSailing i największą wystawą jachtów na wodzie Polboat Yachting Festival na czele.
– Festiwal żeglarski Gdynia Sailing Days na stałe już wpisał się w kalendarz, ale i w krajobraz miasta Gdynia. Będzie to już 25 edycja imprezy, która uczyniła Gdynię jednym z ważniejszych żeglarskich ośrodków w basenie morza Bałtyckiego. Potwierdzeniem tego jest niedawna decyzja World Sailing o przyznaniu Polsce prawa do organizacji mistrzostw świata klas olimpijskich, które w 2027 roku odbędą się właśnie w Gdyni. To jedna z najważniejszych imprez w światowym żeglarstwie i z pewnością marka festiwalu Gdynia Sailing Days była jednym z najważniejszych czynników przy podejmowaniu tej decyzji. To prawdziwe święto żeglarstwa i jestem przekonany, że 25 edycja imprezy, organizowana w roku stulecia Polskiego Związku Żeglarskiego dostarczy uczestnikom i obserwatorom wiele niezapomnianych wrażeń – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezydent światowej federacji żeglarskiej World Sailing.
Żeglarskie Dni Gdyni to impreza, która gromadzi zarówno żeglarzy bardzo doświadczonych i utytułowanych, z uczestnikami Igrzysk Olimpijskich na czele, jak i najzdolniejszych w Polsce i na świecie juniorów oraz dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem. Co roku stałym punktem programu są również regaty rangi mistrzostw świata lub Europy. Nie inaczej będzie i w tym roku.
O medale w europejskim championacie walczyć będą żeglarze i żeglarki w klasie 29er (1-8 lipca). Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń w tegorocznym festiwalu Gdynia Sailing Days. Klasa 29er, znana ze swojej dynamiczności i widowiskowości, gromadzi młodych i utalentowanych zawodników, którzy przygotowują się do rywalizacji na łódkach olimpijskich, czyli 49er i 49erFX. Na starcie zobaczymy ponad 100 dwuosobowych załóg z całego świata, w tym oczywiście reprezentantów Polski z młodzieżową mistrzynią świata Ewą Lewandowską na czele (w załodze z Krzysztofem Królikiem).
Obowiązkowym punktem programu są zawsze regaty KINDER Joy of moving Puchar Trenerów (10-13 lipca). Do udziału w nich zaproszone są wszystkie zawodniczki i zawodnicy klasy Optimist z grupy B, czyli dzieci do 13-tego roku życia. Równolegle do regat, na plaży miejskiej w Gdyni stanie multisportowa strefa KINDER Joy of moving. Będą w niej dostępne bezpłatne atrakcje dla całych rodzin.
– Te regaty to prawdziwe święto żeglarstwa, a atmosfera jest niepowtarzalna. Czysta radość, budowanie relacji, regaty bez presji na wynik, za to w atmosferze fair play, z nastawieniem
na przygodę. W tych regatach nie obowiązuje wpisowe, oferujemy atrakcyjne pakiety startowe, każdy uczestnik otrzyma dyplom i medal bez względu na zajęte miejsce, nie mówiąc już o puli nagród dla zwycięzców, choć nie to jest najważniejsze – mówi Weronika Wieżynis z Polskiego Związku Żeglarskiego.
Regaty te określane są jako najbardziej radosne regaty w Polsce. I jest w tym sto procent prawdy, bo żeglarstwo takie jest. Najpierw czysta radość i zabawa, a potem dopiero sportowa droga, na której oczywiście tej radości również nie brakuje. Gdy popatrzymy na historię regat, na to kto wznosił w górę okazały puchar, okazuje się, że to właśnie w Gdyni, w wielu przypadkach, zaczynały się piękne żeglarskie kariery.
– Pamiętam doskonale te regaty i wspominam je z wielkim sentymentem. Do miasta, w którym stawiałem swoje pierwsze żeglarskie kroki zjeżdżali się wszyscy najlepsi, żebyśmy razem mogli przetestować swoje umiejętności mając przy tym masę frajdy. To był mój ostatni sezon w grupie B Optimista. Miałem wtedy 10 lat, bawiłem się żeglarstwem, ale pamiętam jak dziś emocje, gdy stawałem na najwyższym stopniu podium i dostałem ten wielki, największy w życiu puchar. Dla tak młodego chłopaka była to ogromna motywacja – wspomina Michał Krasodomski, który 11 lat po wygraniu tych regat będzie reprezentował Polskę w klasie ILCA 7 na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024.
Na liście triumfatorów Pucharu Trenerów są również tak utytułowani i utalentowani żeglarze, jak Mikołaj Staniul, Jakub Sztorch, Zuzanna Rybicka, Sara Piasecka, Tadeusz Kubiak, czy bracia Jeremi i January Szczukowscy.
W Gdyni czekają nas także dwa weekendy z Polską Ligą Żeglarską, czyli największymi na świecie rozgrywkami klubowymi. Najpierw, w dniach 5-7 lipca zaprezentują się załogi rywalizujące w I lidze, a tydzień później do Gdyni przyjedzie elita polskiego żeglarstwa klubowego by walczyć w trzeciej, przedostatniej rundzie Ekstraklasy. Na jachtach klasy RS21 nie brakuje utytułowanych żeglarzy, w tym olimpijczyków, medalistów mistrzostw świata, Europy w różnych klasach regatowych. Oprócz tego na Zatoce Gdańskiej rywalizować będą żeglarze i żeglarki w klasach Finn, Micro, OK Dinghy, 505, ILCA 4, Hobie Cat 16, A-Class, Nacra 15, Formula Open, O’pen Skiff.
Ostatni tydzień Gdynia Sailing Days (15-21 lipca) upłynie pod znakiem wydarzeń upowszechniających żeglarstwo. W dniach 15-16 lipca odbędzie się impreza z cyklu PGE PolSailing Day. To wydarzenie dedykowane dzieciom, które nie miały jeszcze styczności z żeglarstwem. Podczas bezpłatnych zajęć instruktorzy wprowadzą uczestników w świat żeglarstwa – będą symulatory, wirtualne żeglarstwo, nauka wiązania węzłów żeglarskich, a wszystko dostępne „od ręki”, z ulicy. A w zasadzie z mariny jachtowej, bo tam właśnie odbywać się będzie impreza.
Podczas tegorocznej edycji GSD Polski Związek Żeglarski będzie również promował żeglarstwo wśród osób z niepełnosprawnościami (16-19 lipca). To sport, który daje wiele możliwości aktywizacji osób z różnymi schorzeniami, również tych z dużą niepełnosprawnością. Mowa tutaj nie tylko o rekreacyjnym pływaniu, ale także o sportowym uprawianiu żeglarstwa, czego najlepszym dowodem są polscy żeglarze zdobywający seryjnie medale na mistrzostwach świata i Europy żeglarzy z niepełnosprawnościami. Warto wybrać się do gdyńskiej mariny i zobaczyć na własne oczy, że nie jest to nic trudnego.
Wisienką na torcie Gdynia Sailing Days będzie Polboat Yachting Festival (18-21 lipca), czyli przegląd tego, z czego polska branża jachtowa słynie na całym świecie. Gdyńska Marina Yacht Park wypełni się jachtami żaglowymi, motorowymi, katamaranami i motorówkami. To największa ekspozycja jachtów na wodzie w Polsce, na której pojawia się coraz więcej premier, wyjątkowych modeli jachtów i przełomowych dla branży technologii. Od czwartku do niedzieli można będzie obejrzeć najpiękniejsze jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, houseboaty, skutery, a także spotkać się z ich sprzedawcami, producentami oraz z ciekawymi gośćmi specjalnymi festiwalu.
Program Gdynia Sailing Days 2024
28-30.06.2024 – Puchar GSD w klasie 505
28-30.06.2024 – Puchar GSD klas HC 16, A-Class, Nacra 15, Formula Open
29-30.06.2024 – Puchar GSD w klasie O’pen Skiff
01-08.07.2024 – Mistrzostwa Europy w klasie 29er
05-07.07.2024 – Puchar GSD w klasach Finn, OK Dinghy
05-07.07.2024 – Polska Liga Żeglarska I Liga
09-12.07.2024 – Puchar GSD w klasie ILCA4
11-13.07.2024 – KINDER Joy of moving – Puchar Trenerów w klasie Optimist
12-14.07.2024 – Puchar GSD w klasie Micro
12-14.07.2024 – Polska Liga Żeglarska Ekstraklasa
15-16.07.2024 – PGE PolSailing Day
16-18.07.2024 – Żagle Bez Barier
17-19.07.2024 – Grand Prix żeglarzy z niepełnosprawnością
18-21.07.2024 – Polboat Yachting Festival
20-21.07.2024 – RS 21 Cup