W sobotę 28 września Parafia Greckokatolicka p.w. Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie obchodziła 45-lecie swojego istnienia. Uroczystą liturgię celebrował biskup eparchii olsztyńsko-gdańskiej Arkadiusz Trochanowski, który podczas homilii podkreślił, że największą wartością jest wspólnota wierzących, że w różnych okolicznościach życiowych wiara słabnie i trzeba tę wspólnotę jednoczyć i wspierać.
„Powołanie nowej parafii jest wspaniałym świadectwem wiary pasterzy, dla których parafia stała się domem Boga. Świątynia, która została zbudowana staraniem wspólnoty, jest przywróceniem godności przesiedleńcom z Akcji „Wisła”, moim potomkom i wszystkim Ukraińcom” – kontynuował biskup.
„Współczesna rodzina potrzebuje dobrego słowa, słowa wsparcia i nadziei, aby wspólnie pokonać różne trudności życiowe, potrzebuje autorytetu rodziców. Jedność ojczyzny jest wielką wartością i musimy budować dobre stosunki w naszych ojczyznach. Niech rodzice przekazują wartości, a dzieci niech słuchają swoich rodziców… Obyśmy mówili jednym językiem chrześcijańskim – językiem wiary, nadziei i miłości, który jest podstawą naszej postawy narodowej”.
Z okazji 45-lecia parafii olsztyńskiej biskup Arkadiusz Trochanowski wręczył medale Cyryla i Metodego Janowi Smutowi i Romanowi Farańczukowi, którzy wnieśli wielki wkład przy budowie cerkwi i domu parafialnego.
Po nabożeństwie wierni wysłuchali koncertu w wykonaniu Wokalnego Zespołu Dziecięcego Suzirjaczko i zespołu Toia.
Parafia Greckokatolicka w Olsztynie powstała w 1979 r. Założycielem jej był o. Josafat Romanyk przy wsparciu Wikariusza Generalnego ks. mitrata Stefana Dziubiny. Wielki wkład do jej powstania wniósł też dr Stefan Czebieniak.
Spośród wielu parafii rzymskokatolickich Olsztyna tylko jedna z nich – parafia Chrystusa Króla oo. Franciszkanów przy ul. Wyspiańskiego 5 na „Zatorzu” udostępniła swój kościół na nabożeństwa w obrządku greckokatolickim. Nabożeństwa te odbywały się w każdą niedzielę o godz. 14.
W 1991 r. parafię obejmuje ks. dr Jarosław Moskałyk, który w kwietniu 1994 r. rozpoczął akcję zbierania pieniędzy wśród wiernych na wykup gruntu i budowę świątyni. Jesienią 1995 r. arcybiskup metropolita Jan Martyniak dokonał poświęcenia placu i krzyża pod przyszłą świątynię.
W listopadzie 1995 r. parafię obejmuje ks. Stanisław Tarapacki. Budowę cerkwi rozpoczęto na wiosnę 1997 r., w trzy lata później, w Roku Jubileuszowym 2000, w dzień odpustu Pokrowy Przenajświętszej Bogurodzicy abp metropolita Jan Martyniak dokonał poświęcenia cerkwi.
Od 2015 r. nowym proboszczem jest ks. Jan Hałuszka.
W 2020 r. papież Franciszek podnosi statut olsztyńskiej cerkwi do rangi katedry, która staje się siedzibą eparchii olsztyńsko-gdańskiej pod przewodnictwem biskupa Arkadiusza Trochanowskiego.
Zbigniew Piszczako