Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej podsumowali swoją zeszłoroczną pracę, a także omówili plan na najbliższe dwa lata. Przyszły rok będzie okresem szczególnym, bo stowarzyszenie będzie świętować jubileusz 50-lecia istnienia.
Historia
Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej jest stowarzyszeniem, które poprzez swoje działania od prawie półwiecza wpisuje się w historię Mrągowa i powiatu. Podejmuje i realizuje różne inicjatywy, poszerzające wiedzę na temat historii regionu. Od lat wydaje publikacje, organizuje spotkania tematyczne i wydarzenia kulturalne promujące Ziemię Mrągowską.
Jako datę powstania organizacji przyjmuje się 25 stycznia 1973 r. Tego dnia odbyło się pierwsze zebranie, w którym uczestniczyło 48 osób. Wśród osób tworzących Towarzystwo znaleźli się nauczyciele, prawnicy, przedstawiciele kultury, służby zdrowia, administracji państwowej i ówczesnych władz. Pierwszym prezesem został pedagog i długoletni dyrektor Liceum Pedagogicznego w Mrągowie Bolesław Tarnawski (funkcję pełnił przez cztery kolejne kadencje, aż do ogłoszenia stanu wojennego w Polsce).
Przez lata działalności Towarzystwo nie tylko rozrosło się personalnie, ale przede wszystkim ugruntowała się jego pozycja i znaczenie w naszej lokalnej społeczności.
Najważniejsze działania Towarzystwa
W obecnej kadencji Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej miało już kilku prezesów. Po śmierci Andrzeja Badurka jego obowiązki przejęła na kilka miesięcy Teresa Zera. Później przez ponad rok prezesem był Zdzisław Piaskowski. Obecnie obowiązki prezesa pełni Stefan Zaniuk.
– Ostatnie dwa lata stanowiły bardzo trudny czas dla wszystkich organizacji z powodu pandemii. Musieliśmy pożegnać też naszego przyjaciela i wieloletniego prezesa TMZM Andrzeja Badurka – opisuje sytuację Zdzisław Piaskowski. – A czasu było mało. Moim pierwszym krokiem było podjęcie współpracy z wojtem gminy Sorkwity Józefem Maciejewskim by po raz kolejny wspólnie zorganizować Festiwal Kultury Mazurskiej. Efektem współpracy, do której dołączył wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Mateusz Kossakowski, było m.in. stworzenie biuletynu informacyjnego Festiwalu, zorganizowanie spotkania autorskiego z pisarzami piszącymi o Mazurach i kulturze mazurskiej czy udział w wydarzeniu dziennikarzy z Warmii i Mazur.
Wróciły także krajoznawsze wycieczki, za które od wielu lat odpowiada skarbnik stowarzyszenia Jerzy Balcerzak. W ostatni weekend ubiegłorocznych wakacji, w sile ponad pięćdziesięciu osób, członkowie wybrali się do Sandomierza, Krasiczyna, Przemyśla i do Ziemi Bieszczadzkiej.
– Wyjechaliśmy w piątek 27 sierpnia 2021 roku o 4 z rana, a już w południe spacerowaliśmy uliczkami Sandomierza – opowiada Jerzy Balcerzak. – Po obiedzie zwiedzaliśmy Sandomierz we wszystkich możliwych kierunkach i dotarliśmy do najważniejszych miejsc i zabytków, że wspomnę tylko zamek na wzgórzu świętego Jakuba, przejście „uchem igielnym” i Bramę Opatowską. Nie zabrakło oczywiście spaceru ścieżkami „Ojca Mateusza”.
– W sobotę ruszyliśmy w Bieszczady – kontynuuje Teresa Zera. – Po drodze zatrzymaliśmy się w Tyrawie Wołoskiej, w Lesku i w Solinie, zwiedziliśmy i zobaczyliśmy jeszcze wiele miejsc i miejscowości, odwiedziliśmy rzeźbiarzy, rezerwaty, miejsca święte, kirkuty, pasma górskie i inne obiekty. W niedzielę było podobnie. Wszystkie atrakcje turystyczne pożegnaliśmy w poniedziałek w Kazimierzu Dolnym. Ale to nie był koniec programu, bo w drodze powrotnej, już w autokarze, pan Jurek podzielił nas na dwie grupy i zadał każdej po 12 pytań, dotyczących szczegółów z wycieczki. Odpowiedzi były punktowane, a po ich podliczeniu okazało się, że najwięcej punktów zdobyła pani Małgorzata Fil, drugie miejsce zajęła pani Ewa Zięty, a trzecie pani Sylwia Rodziewicz. Nagrodą były książki, przewodniki turystyczne, kubki i inne gadżety.
Plany na najbliższe lata
Pracę nad tegoroczną edycją Festiwalu Kultury Mazurskiej w Sorkwitach już się rozpoczęły. Komitet organizacyjny obecnie spotyka się cyklicznie by wspólnymi siłami po raz kolejny zorganizować wydarzenie z ponad 10-letnią historią.
Z pewnościa nie zabraknie także wycieczek. W chwili pisania tego tekstu Towarzystwo poinformowała o swojej kolejnej wyprawie, która ma odbyć się w dniach 18 i 19 czerwca 2022r. W planach znajduje się zwiedzenie m.in. Olsztynka, Grunwaldu, Nowego Miasta Lubawskiego i Kurzętnika (1 dzień) oraz Buczyńca, Elbląga i Pasłęka (2 dzień). Szczegółowe informacje dot. wycieczki można znaleźć na profilu Facebook Towarzystwa.
Koronnym działaniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej ma być w przyszłym roku jubileusz 50-lecia stowarzyszenia.
– Ta liczba, a także cała historia naszego stowarzyszenia zobowiązuje i motywuje do wytężonej pracy – informuje obecny prezes stowarzyszenia Stefan Zaniuk. – Obecnie zbieramy propozycje dot. naszych przyszłorocznych działań, przygotowujemy harmonogram jubileuszu a także rozmawiamy z potencjalnymi darczyńcami. O wszystkim z pewnością będziemy wielokrotnie informować by nikogo nie zabrakło na tak ważnej uroczystości.
Członkowie chcą także przywrócić kwartalnik kulturalno-społeczny „Głos Ziemi Mrągowskiej”, na którego łamach od 15 sierpnia 2014 roku ukazywały się artykuły traktujące o historii, kulturze, tradycjach, życiu codziennym…byłych i obecnych mieszkańców Mazur, ze szczególnym uwzględnieniem społeczeństwa Ziemi Mrągowskiej. Warto również podkreślić, że to niejedyne czasopismo wydawane przez Towarzystwo. Poprzedniczką pisma była jednodniówka „Echo Mrągowa” wydana w lipcu 1987 roku z okazji „Festiwalu Muzyki Country” w Mrągowie.