czwartek, 21 listopada, 2024

Salonik Literacki ponownie zaprasza

Po pandemicznej przerwie wraca Salonik Literacki. Spotkania mają odbywać się we wtorki o godzinie 15.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie.

Salonik literacki to nieformalna grupa młodych ludzi pasjonujących się literaturą i  słowem pisanym. Jest to  grupa, którą wymyśliłam, założyłam i woluntarystycznie koordynuję jej działania od roku 2015, z przerwą dwuletnią spowodowaną pandemią koronawirusa. 

Salonik w swoim założeniu ma zrzeszać młodzież z mrągowskich szkół średnich. Dla swojej działalności grupa znalazła przyjazną przystań w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie. Kierownictwo biblioteki wspiera działania Saloniku, służy pomocą w organizowaniu cyklicznych spotkań okolicznościowych, wieczorów literackich poświęconych znanym poetom oraz spotkań, na których młodzież prezentuje własną twórczość. Salonik Literacki jest otwarty na wszystkich, jednak w szczególności zaprasza miłośników literatury i języka ojczystego. Założenia grupy są wielorakie. Oprócz „szlifowania” umiejętności literackich młodzież, tworzy przedstawienia i uczestniczy w konkursach recytatorskich.

Po jednym ze spotkań uczestniczka wieczoru literackiego powiedziała:”Wracałam do domu w uroczystym nastroju, z przekonaniem, że Salonik Literacki to prawdziwa enklawa dla ludzi szukających piękna, szczerości, sensu(…),że młodzież żyjąca w pustym, jałowym,  konsumpcjonistycznym, wirtualnym świecie to stereotyp łatwy do złamania. To często maska, pod którą kryje się zdolność do obserwacji, wrażliwość, odwaga, potrzeba zmiany. Nasi „młodzi, gniewni” rzucają wyzwanie obojętności na krzywdę innych, marazmowi, płyciźnie relacji międzyludzkich. Mierzą siły na zamiary i słusznie widzą źródło tej siły w dialogu”.

W pierwszych czterech latach istnienia naszej grupy powstały trzy antologie z twórczością młodych mrągowskich poetów, uczniów szkół średnich skupionych w Saloniku Literackim. Książki powstały przed pandemią. Trzy tytuły, podobne założenia, zmienione częściowo składy autorskie. Pierwsza książka, wydana w 2016 roku, to „Rachunek poetyckiego prawdopodobieństwa” i niezwykle dojrzałe wiersze młodziutkich poetek: Beaty Pacek, Darii Brunow, Magdaleny Waszkiewicz, Diany Waluk, Kingi Szolc, Wiktorii Piwowarskiej. „Złapane słowa” – druga antologia poezji Saloniku – ukazała się w 2017 roku. A w niej wiersze Kamila Kura, Igi Nalewajek, Beaty Pacek, Lidii Pacek, Wiktorii Piwowarskiej, Diany Waluk, Magdaleny Waszkiewicz.

 „W sorkwickiej zieleni brzóz – poetycko” to trzecia antologia młodych poetów, wydana w 2018 roku z wierszami Wiktorii Kurzawy, Jakuba Nowackiego, Lidii Pacek, Wiktorii Piwowarskiej, Magdaleny Waszkiewicz. Książki zostały opracowane i zredagowane przeze mnie, a wydane dzięki pozyskanym pieniądzom od sponsorów.

Młodzież, wbrew powszechnym opiniom, jest zdolna i utalentowana. Na spotkaniach w Saloniku dyskutujemy na przeróżne tematy i prowadzimy zwykłe rozmowy, są też żarty, na skutek których rodzą się czasem niezwykłe pomysły twórcze. Zdarza się wspólnie pisać wiersze, układać scenariusze spotkań, wieczorków okolicznościowych. Rozmawiamy o literaturze. Odrobina dobrej woli i zrozumienie młodego człowieka prowadzi do ciekawych pomysłów.

Większość naszych planów przerwała pandemia, młodzież ukończyła swoje szkoły, rozpoczęła studia. Obecnie prowadzę nowy nabór do Saloniku Literackiego, pełna nadziei, że wszystkie moje działania znów nabiorą rozpędu. Uwielbiam młodych ludzi, lubię z nimi rozmawiać, staram się ich rozumieć i mam nadzieję, że to zaprocentuje i będzie miało odzwierciedlenie w twórczości literackiej.

 Nie mamy wypracowanej formuły spotkań, zależne są od zapotrzebowania i aktualnych okoliczności. Na pewno nie polegają na poważnych rozmowach o literaturze jako takiej, gdzie rozmówca nie zawsze czułby się dobrze. Chodzi o to, aby młody człowiek poczuł się swobodnie i rozmawiał bez skrępowania, aby czuł, że słucha się go z należną uwagą i poszanowaniem. Wszystko inne samo z czasem się rodzi, przybiera formę wiersza czy opowiadania, wrażenia ubierane są w odpowiednie słowa, zwroty… Tworzy się ulotność znaną tylko piszącym. Uczestniczyć w naszych spotkaniach mogą młodzi ludzie, dla których ważne jest słowo pisane, którzy posiadają wrażliwość literacką i… – chce im się robić coś fajnego. Nic ponad to.

Spotkania Saloniku Literackiego będą odbywać się we wtorki o godz.15.00 w Bibliotece Pedagogicznej. Zapraszam.

Hanna Szymborska

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze