W powiecie mrągowskim pomocy potrzebuje ponad 40 rodzin, dotkniętych życiowymi nieszczęściami czy tragediami.
Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja pomocy najuboższym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Żyją w tak zwanej niezawinionej biedzie. Na wsparcie czekają osoby samotne, schorowane, ale też rodziny, których sytuacja materialna jest bardzo trudna. W powiecie mrągowskim jej pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku.
– W tym roku mamy aż 18 wspaniałych, pełnych zaangażowania i empatii Wolontariuszy, którzy odwiedzają zgłoszone do Szlachetnej Paczki rodziny i osoby, i umieszczają ich historie w bazie rodzin na stronie www.szlachetnapaczka.pl. W tegorocznej edycji Paczki planujemy opublikować historie ponad 40 najbardziej potrzebujących rodzin. Ciągle jesteśmy na etapie włączania kolejnych rodzin, każdego dnia publikujemy kilka nowych historii – mówi Alicja Richert, lider Szlachetnej Paczki w Mrągowie.
Jak pomóc w akcji Szlachetna Paczka?
Podobnie jak w ubiegłych latach trzeba sprawdzić na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl jakie rodziny czekają na pomoc i zależnie od własnych możliwości zadeklarować pomoc jednej z nich.
– Zrobienie Paczki nie jest skomplikowane! Szlachetną Paczkę robią szkoły, firmy, przyjaciele czy studenci z jednego roku studiów. Nie zostawiamy nikogo bez pomocy. Każdy, kto wybiera rodzinę i chce przygotować Szlachetną Paczkę, dostaje kontakt do wolontariusza, opiekuna danej rodziny. Działa też nasza infolinia – zapewnia Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.
Infolinia Szlachetnej Paczki dostępna jest siedem dni w tygodniu w godzinach od 9:00 do 20:00. Wystarczy zadzwonić pod numer: 12 333 78 00.
Darczyńca pomaga najbardziej potrzebującym, do których wcześniej dotarli wolontariusze Szlachetnej Paczki: osobom starszym i samotnym, rodzinom z dziećmi, osobom z niepełnosprawnościami, które potrzebują wsparcia lub dotkniętych ciężką, a często nagłą chorobą. Pomaga tym wszystkim, dla których pełna lodówka, ciepły posiłek, nowe ubranie czy chwila oddechu od obowiązków opiekuńczych są mało realnym marzeniem.
W pierwszym kroku: darczyńcy wybierają rodzinę na stronie www.szlachetnapaczka.pl i zapoznają się z listą potrzeb, która zostanie wysłana mailowo wraz z potwierdzeniem wyboru.
Krok drugi to zrobienie potrzebnych zakupów i przygotowanie paczki.
W trzecim kroku: darczyńcy dostarczają zapakowane produkty do wskazanego w mailu magazynu Szlachetnej Paczki. Na każdym etapie kompletowania Paczki można kontaktować się z wolontariuszem-opiekunem rodziny. Rozwożenie paczek z magazynów do rodzin następuje w Weekend Cudów, który w tym roku został zaplanowany na 11-12 grudnia.
źródło: Szlachetna Paczka, UM Mrągowo