W ostatni weekend maja w Mrągowie rozpoczął się tegoroczny cykl Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Impreza była także pierwszą eliminacją Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa 2022.
Po raz kolejny mrągowskie regaty otworzyły sezon startów w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych. Na szczęście prognozy pogody nie sprawdziły się w stu procentach – mimo silnego wiatru praktycznie podczas startów nie padało – i udało się rozegrać w sumie 6 wyścigów, w tym wyścig długodystansowy, upamiętniający postać Macieja Majaka, który przedwcześnie odszedł na wieczną wachtę.
– Maciej Majak był niezwykle sympatyczną postacią i dobrym duchem mrągowskich regat – przypomniała podczas rozpoczęcia regat starosta powiatu mrągowskiego Barbara Kuźmicka-Rogala. – To przy jego współudziale odbyły się pierwsze w historii Mrągowa regaty na jeziorze Juno. Myślę, że każdy z obecnych ma o wieloletnim wiceprezesie Mrągowskiego Towarzystwa Regatowego „CZOS” wyłącznie dobre wspomnienia.
W zawodach uczestniczyło tym razem 19 jachtów z całej Polski. Wszystkie załogi zostały przyporządkowane do klas Pucharu Polski Jachtów Kabinowych: T1, T2, T3, T-SPORT oraz Open 6,3 oraz kategorii Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa: jachty kabinowe, otwartopokładowe i Open.
– Od tego roku w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych pojawiły się dwie nowe klasy. W klasie T-SPORT będzie mogła rywalizować każda jednostka jednokadłubowa, nieprzekraczająca jedynie górnej granicy współczynnika Vi, która wynosi 6,7. Wprowadzenie limitu Vi przy bardzo liberalnych przepisach pomiarowych umożliwi rozgrywanie mistrzostw Polski w klasie T-SPORT. W klasie Open 6,3 dopuszczone będą wszelkie otwartopokładowe jednokadłubowe jachty o długości do 6,3 m. W ten sposób małe zwinne łódki nie będą musiały rywalizować ze znacznie większymi jednostkami kabinowymi – poinformował o tegorocznych nowościach w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych wiceprezes Mirosław Czech.
Po sobotnich regatach wszyscy uczestnicy spotkali się na pierwszych zajęciach Letniej Szkoły Regatowej PPJK. Zajęcia poprowadził były trener kadry Polski Andrzej Piasecki. Tematem zajęć były “Techniki startu i pierwszy hals”.
– Cieszymy się, że po raz kolejny możemy w Mrągowie gościć żeglarzy z całego kraju i otworzyć cykl Pucharu Polskich Jachtów Kabinowych. Nasze miasto jest rozpoznawalne na żeglarskiej mapie Polski nie tylko ze względu na wielu świetnie wytrenowanych zawodników, lecz również na organizację tego typu imprez. Jak podkreślił Andrzej Piasecki Mrągowo ma ogromny żeglarski merytoryczny potencjał do wykorzystania – skomentował Mateusz Kossakowski, prezes Mrągowskiego Towarzystwa Regatowego „CZOS”.
W poszukiwaniu odpowiedniej trasy
W ciągu dwóch dni udało się rozegrać 5 wyścigów krótkich oraz jeden wyścig długodystansowy im. Macieja Majaka. Sędzią głównym regat był Andrzej Nowicki, którego ponownie spotkamy w całym cyklu Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa.
W grupie T1 sklasyfikowano 4 jachtów. Pierwsze miejsce zajęła załoga Pani Gertrudy: Maciej Jaskuła i Mariusz Baczyński. Tuż za nimi znaleźli się reprezentujący Kielce: Mikołaj Florczak, Daria Uracz i Marcel Kuszewski. Na ostatnim miejscu podium znaleźli się ubiegłoroczni finaliści Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa: Krzysztof Budek, Joanna Kamińska i Roman Wołosz.
W klasyfikacji T2 zwyciężyli: Piotr Adamowicz oraz Marek Świeca. Na drugim miejscu podium zostali sklasyfikowani Maciej Kalinowski, Bartek Kossakowski oraz Jakub Teodorski. Trzecie miejsce wywalczyli: Tomasz Kopytko, Antoni Kopytko i Mateusz Gotowicki.
Wśród T3 najlepsza była załoga Legendy GT: Michał Brzozowski, Andrzej Brzozowski, Jarosław Florczak, Marek Bubiak i Maciek Wierzbicki. Drugie miejsce zajęli: Michał Marciniak, Mirosław Czech, Krzysztof Perliński, Dominik Podolak oraz Marta Podolak. Ostatnie miejsce na podium przypadło dla niestrudzonej załogi reprezentującejMazurski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych: Janusz Olszowski i Radosław Parzych.
W nowo powołanej klasie T-Sport wygrali: Łukasz Dakszewicz, Jakub Jurkiewicz, Sebastian Jurkiewicz i Bartosz Bogucki. Drugie miejsce zajęła załoga: Jakub Malicki, Kacper Malicki, Mariusz Olszewski i Daniel Bembas. Trzecie miejsce wywalczyli: Jakub Gajewski, Przemek Watemborsk, Dawid Olszak i Tomasz Baczyński (załoga wygrała długodystansowy wyścig im. Macieja Majaka). Warto podkreślić, że całe podium wypełniło się zawodnikami startującymi na Delphi 24 OD.
W ostatniej klasie Open 6,3 zwyciężyli Krzysztof Łazarski, Bartosz Hajdukiewicz oraz Lidia Kowal. Drugie miejsce przypadło dla załogi także startującej na Omedze: Dariusz Bałdyga, Bartek Ruban i Barbara Musik. Podium dopełniła załoga z Krakowa: Michał Płaska i Mateusz Manecki.
Wyniki pierwszych eliminacji Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa prezentujemy poniżej:
Regaty Żeglarskiego Grand Prix Mragowa po raz pierwszy w historii uzyskało dofinansowanie Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego, które podczas zakończenia regat reprezentowała Beata Bublewicz. – Żeglarstwo jest niezwykle istotne na Warmii i Mazurach, dlatego zawsze chętnie wspieramy tego typu imprezy. Tym bardziej, że frekwencja jest jedną z najwyższych w naszym województwie. Żeglarskie Grand Prix Mrągowa w zeszłym roku otrzymało prestiżowy tytuł „Produkt Warmii i Mazur – powiedziała podczas ceremonii zakończenia była poseł.
Następna eliminacja Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa odbędzie się podczas Dni Mrągowa 2 lipca 2022. Zawodnicy Pucharu Polski Jachtów Kabinowych będą ze sobą rywalizować z kolei 17-19 czerwca we Włocławku w ramach Długodystansowych Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych.
Zadanie zostało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego