Tylko w tym roku z bezpłatnego wsparcia Funduszu Sprawiedliwości skorzystało ponad 2 tysiące ofiar oszustw finansowych. Każdy, kto padł ofiarą takiego przestępstwa, może się zgłosić do punktów pomocy działających w całej Polsce! Są finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego Dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Zatrudnieni tam specjaliści oferują wsparcie prawne, psychologiczne i materialne.
Kiedy pani Beata dowiedziała się o tym, że bank żąda od niej spłaty kredytów, których nigdy nie zaciągnęła, była w prawdziwym szoku. Jej konto zostało zablokowane i z dnia na dzień została bez środków do życia.
Jak się okazało, pani Beata została oszukana przez pracownicę banku, która zaciągnęła na jej dane osobowe kilka kredytów, a pieniądze…wydała! Przez kilka miesięcy bank czekał na spłatę, a gdy się nie doczekał – wysłał pisma ponaglające i zabezpieczył środki, które pani Beata miała na koncie.
W tej sytuacji, pokrzywdzona kobieta zwróciła się do jednej z placówek finansowanych przez Fundusz Sprawiedliwości, gdzie udzielono jej pomocy prawnej, mającej na celu wyjaśnienie sprawy i odblokowanie pieniędzy na koncie. To jednak długa procedura, a pani Beata nadal pozostawała bez pieniędzy. W ramach Funduszu Sprawiedliwości otrzymała więc pomoc materialną, w tym bony żywnościowe i odzieżowe oraz dofinansowanie do czynszu. Kobiecie udzielono również wsparcia psychologicznego, bo wskutek całej sytuacji żyje w ciągłym lęku, że sprawa może się powtórzyć.
Pomoc realna i potrzebna
Takich historii jest bardzo wiele.
Tylko w tym roku z pomocy placówek Funduszu Sprawiedliwości uruchomionych w całej Polsce skorzystało ponad 2 tysiące osób dotkniętych przestępstwem oszustwa!
– Naszym celem jest stworzenie takiego systemu, który będzie gwarantował sprawne wsparcie osób pokrzywdzonych przestępstwem. Wsparcie musi być odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb tych osób – jest to przede wszystkim wsparcie prawne, psychologiczne, medyczne, materialne – wyjaśnia Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. – To pomoc, co warto podkreślić, w całości finansowana przez Fundusz Sprawiedliwości, na który składają się sami przestępcy. Fundusz rozporządza pieniędzmi, które sądy zasądzają od sprawców przestępstw, czyli pochodzą one z kieszeni ludzi, którzy wyrządzili krzywdę innym. Teraz te środki służą temu, by czynić dobro, między innymi właśnie w placówkach Funduszu Sprawiedliwości.
W specjalistycznych placówkach Funduszu Sprawiedliwości, pokrzywdzeni i ich rodziny mogą skorzystać z pomocy prawnej, psychologicznej oraz materialnej. Specjaliści pomagają
w tak różnych sprawach jak pisanie pism i wniosków urzędowych, znalezienie bezpiecznego schronienia, uzyskanie dofinansowania do przekwalifikowania zawodowego itp.. Z pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości finansowany może być zakup ubrań i środków czystości.
Od 2019 roku ze wsparcia Funduszu Sprawiedliwości wsparcie otrzymało ponad 192,6 tys. osób!
Gdzie szukać pomocy?
Żeby skorzystać ze wsparcia wystarczy zgłosić się do jednej z ponad 300 punktów, które świadczą pomoc ofiarom przestępstw i ich rodzinom. Można przyjść osobiście, wysłać maila albo zadzwonić. Wszystkie potrzebne informacje, w tym adresy i kontakty do wszystkich placówek w całej Polsce są dostępne na interaktywnej mapie www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Działa też ogólnopolska i całodobowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym pod nr 222 309 900, można również wysłać maila na: [email protected]
Na terenie województwa zachodniopomorskiego można zgłosić się m.in. placówek, działających w ramach Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego Dysponentem jest Minister Sprawiedliwości:
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Mrągowie, ul. Kopernika 2C;
- Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Elblągu, ul. Związku Jaszczurczego 17/101.
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Braniewie, pl. Piłsudskiego 5.
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Iławie, ul. Chełmińska 1
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Ostródzie, ul. Jana III Sobieskiego 5.
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Działdowie, ul. Wolności 64.
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Nowym Mieście Lubawskim, ul. Grunwaldzka 3.
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Ełku, ul. Kościuszki 27A.
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Augustowie, ul. 3 Maja 60.
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Olecku, ul. Kolejowa 31.
- Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Olsztynie, ul. Jagielońska 47.
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Bartoszycach, ul. Hubalczyków 2.
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w w Biskupcu, ul. Pionierów 6.
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Giżycku, ul. Pionierska 14A.
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Kętrzynie, ul. Miejska 7.
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Nidzicy, ul. Kolejowa 5.
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Piszu, ul. 1 Maja 3A.
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Szczytnie, ul. Barczewskiego 1.
- Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Lidzbarku Warmińskim, ul. Wierzbickiego 3B.
Lista wszystkich placówek znajduje na stronie: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/