piątek, 18 października, 2024

Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie – Święto polskości i tradycji [PROGRAM]

Już po raz 29. Mrągowo stanie się stolicą kultury kresowej, goszcząc wyjątkowe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny Polski. W dniach 23-25 sierpnia 2024 roku miasto nad jeziorem Czos przywita artystów i miłośników kresowej tradycji z różnych zakątków Europy.

Festiwal Kultury Kresowej to wyjątkowa okazja do spotkania z polską tradycją, kulturą i historią. Od 1995 roku wydarzenie to niezmiennie gromadzi tysiące uczestników, dla których pielęgnowanie dziedzictwa Kresów ma szczególne znaczenie. Festiwal przypomina o obrzędowości, zwyczajach i muzyce, które od wieków były obecne w polskiej kulturze. Dla wielu jest to także ważny element łączący Polaków rozsianych po świecie z ich korzeniami.

Program Festiwalu:

23 sierpnia (piątek)
Mrągowskie Centrum Kultury
16:30 – Współczesna Literatura Kresowa – prezentacje twórców z Litwy, Ukrainy i Białorusi
Mały Amfiteatr, Plac Unii Europejskiej
18:00 – Koncert Inauguracyjny 29. Festiwalu Kultury Kresowej

24 sierpnia (sobota)
Mały Amfiteatr, Plac Unii Europejskiej
14:00 – Mała Gala Kresowa – koncerty zespołów, prezentacje rękodzieła i malarstwa, warsztaty, kiermasze, kuchnia kresowa
19:30 – Kino Plenerowe – wspomnienie I Festiwalu Kultury Kresowej
Mrągowskie Centrum Kultury
15:00 – Akcja Burza na Kresach – spotkanie autorskie Tomasza Kuby Kozłowskiego

25 sierpnia (niedziela)
Kościół Świętego Wojciecha
10:30 – Uroczysta Msza Święta z udziałem zespołów kresowych
Mały Amfiteatr, Plac Unii Europejskiej
12:00 – Koncerty zespołów, prezentacje rękodzieła i malarstwa

Dodatkowe atrakcje
W dniach 23-25 sierpnia w Mrągowskim Centrum Kultury odbędą się wystawy pamiątek kresowych, plakatów i zdjęć z minionych edycji Festiwalu oraz wystawa plenerowa „Ku Nowoczesności. Kresy Niepodległe 1919-1939”.

Wzruszająca podróż do korzeni

Festiwal odbywający się od roku 1995 to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Ma duże znaczenie w pielęgnowaniu polskich tradycji kulturalnych, przypomina obrzędowość i dawne zwyczaje, podtrzymuje na duchu tych, którzy kulturę kresową zachowali przez lata.

Dzięki Festiwalowi Rodacy rozsiani po świecie, ciągle pamiętają o sobie i swoich korzeniach. Każdy Festiwal to radość, łzy wzruszenia, niezapomniane chwile, zarówno dla uczestników jak i widzów w amfiteatrze i przed telewizorami. To wyczekiwana lekcja patriotyzmu, zainteresowanie Polaków dziedzictwem kultury i tradycji polskich. Celem organizatorów jest współpraca z Ośrodkami Kultury na Kresach, we wszystkich poczynaniach Festiwalu, pokazanie, że trud zachowania i kultywowania kultury na Kresach jest zauważany i doceniany w Macierzy.



Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze