czwartek, 21 listopada, 2024

Archeologiczne skarby z Czaszkowa na wystawie w mrągowskim muzeum

W muzeum w Mrągowie otwarto wystawę pt.: „Mrągowo i ziemia mrągowska od zarania dziejów po czasy współczesne”. Ekspozycja zabiera zwiedzających aż do dziesiątego tysiąclecia przed naszą erą i prowadzi do najnowszej historii Mrągowa i jego okolic. Muzeum zgromadziło ponad pięćset eksponatów, w tym m.in. niezwykle przedmioty znalezione podczas wykopalisk w Czaszkowie.

–  Wystawę przygotowywaliśmy z ogromną starannością aż 2 lata. Zgromadziliśmy ponad pięćset eksponatów, w tym około 230 zabytków archeologicznych. Naszym największym skarbem jest depozyt z Nidajna, który stanowi jedno z najciekawszych odkryć archeologicznych w Polsce na progu XXI wieku i ewenement na skalę europejską – powiedział Dominik Tarnowski, kierownik muzeum w Mrągowie. – Zachęcam do odwiedzenia naszego muzeum i obejrzenia tej stałej ekspozycji.

Zabytki wydobyte przez archeologów z dna dawnego jeziora Nidajno na Mazurach są pokazywane w regionie po raz pierwszy. Archeolodzy odnaleźli liczne fragmenty uzbrojenia, w tym groty włóczni, noże bojowe, ostrogi, pozostałości mieczy i kolczug. Odkryto też wykonane ze srebra i złota, bogato zdobione elementy pasa lub rzędu końskiego i większe okucia z wyobrażeniami gryfów, koziorożców czy zwierzęcych hybryd. Przedmioty zatopione w jeziorze miały wysoką wartość materialną – świadczy o tym jakość użytych kruszców, kunszt wykonania i oryginalność wzorów.

Otwarcie wystawy nastąpiło 7 grudnia 2022 roku o godzinie. Podczas wydarzenia odbyła się także prelekcja archeologów pracujących przy wykopaliskach: dr Aleksandry Rzeszotarskiej-Nowakiewicz i dr. hab. Tomasza Nowakiewicza „Elitarne wyposażenie wojskowe ze stanowiska ofiarnego w Nidajnie na Pojezierzu Mrągowskim”.

Mrągowo stało się drugim po Szczytnie oddziałem Muzeum Warmii i Mazur, w którym znalazła się stała ekspozycja dot. tych ziem i historii miasta. W muzeach musimy uchwycić nie tylko prawdę historyczną, ale pokazywać również przedmioty atrakcyjne dla odwiedzających. Atrakcyjność tej wystawy polega na tym, że prezentujemy przedmioty o niezwykłej wartości. W mrągowskim muzeum możemy teraz zobaczyć naprawdę archeologiczne skarby – stwierdził Piotr Żuchowski, dyrektor Warmii i Mazur w Olsztynie.

Wystawa zajmuje wszystkie muzealne pomieszczenia, część archeologiczną przygotowano w trzech salach.

Drugą część wystawy stanowią obiekty związane z historią nowożytną miasta, którego oficjalna i potoczna nazwa zmieniała się z Sensburga w wiekach średnich, przez mazurski Ządzbork do powojennego Mrągowa, wtedy już na cześć Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Są to pamiątki plag i rozwoju miasta, mapy, dokumenty, widokówki, pamiątki dnia codziennego. Organizatorzy nie zapomnieli też o postaci Ernsta Wiecherta, który opisywał przyrodę i klimat kulturowy mazurskiej krainy.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze