wtorek, 3 grudnia, 2024

Muzyka dawnych Mazurów [wideo]

Nowoczesny świat muzyki elektro spotyka się z dziedzictwem kulturowym – ginącą mową dawnych Mazurek i Mazurów. A to wszystko za sprawą Moniki Wierzbickiej, która pracuje nad kolejnym albumem muzycznym w całości zaspiewanym po mazursku.

Mocno zaangażowałam się w tworzenie mazurskich światów, również muzycznych. Kilka lat temu nagrałam i koncertowałam na Mazurach z piosenkami z płyty Głos Dawnych Mazurów. Teraz bez reszty zaangażowałam się w powstanie płyty DUSA, całkowicie zaśpiewanej po mazursku – mówi artystka Monika Wierzbicka.

Nowoczesny świat muzyki elektro spotyka się z dziedzictwem kulturowym – ginącą mową dawnych Mazurek i Mazurów. Monika Wierzbicka (Ha – Dwa – O!, Analog, Żywiołak) zainspirowana mazurskimi nagraniami z lat 50-tych XX wieku pisze swoje pieśni. Razem z tłumaczem, Piotrem Szatkowskim oraz partnerami, współwydawcą i przyjaciółmi płyty wierzą, że mowa autochtonów nie zginie całkowicie. A dzięki fuzji z produkcją muzyczną Rafała Benedeka wypłynie na szerokie wody i cieszyć będzie nie tylko miłośników Mazur.

Szostri to drugi singiel zapowiadający płytę „Dusa”, będący jednocześnie mazurską meandryczną opowieścią o sile sióstr. Nie tylko w dawnym świecie.

Nasłuchawszy się nagrań archiwalnych z pieśniami i gawędami napisałam swoje. I razem z tłumaczem, Piotrem Szatkowskim, producentem i aranżerem Rafałem Benedekiem oraz partnerami nadchodzącej jesienią płyty wierzymy, że piosenki będą cieszyć nie tylko miłośników Mazur. Być może płyta będzie godna kontynuacją wspaniałej płyty Grzegorza z Ciechowa – Piejo kury – gdzie świat nowoczesnej muzyki elektro łączy się z tradycją – dodaje Monika Wierzbicka.

Premiera płyty „Dusa” ma nastąpić 2 listopada 2023 roku.


Monika Wierzbicka została dwukrotnie dwukrotnie nominowana do nagrody muzycznej Fryderyk. Zdobyła też 3. miejsce na na 25. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Jest także dwukrotną laureatką nagrody Burmistrza Giżycka w dziedzinie kultury (projekt Głos Dawnych Mazurów), a także stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (scenariusz spektaklu Mazurska Opowieść).

Od ukończeniaStudium Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni czynnie uprawia zawód wokalistki i aktorki, cały czas doskonaląc swoje umiejętności. Giżycczanka, swoje pierwsze artystyczne kroki stawiała w Zespole Pieśni i Tańca Giżycko prowadzonym przez Krystynę Rekosz i Henryka Gierwela w Giżyckim Domu Kultury.

Do 2000 roku częściej ją było widać w teatrze i w telewizji (Teatr Syrena, Teatr Dramatyczny, DTV Jacka Fedorowicza, Kabarecik Olgi Lipińskiej). Po 2000r., kiedy to współzałożyła Ha-Dwa-O, zespół święcący triumfy w latach 2000-2003, zaczęła tworzyć i współtworzyć w zespołach: Analog, Wiolonczele z Miasta, Żywiołak, Res Factum.

Od lat jej piosenki utrzymują się na playlistach ogólnopolskich i regionalnych stacji radiowych, a niektóre z nich są hitami: Idziemy do zoo, Zatrzymaj mnie, Magia Świąt czy Mój miły rolniku. Jej muzyka rozbrzmiewała jako ilustracja radiowych powieści  (m.in. „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Rok Królika” Joanny Bator) czy na antenach telewizyjnych.

Obecnie koncertuje z programem Głos Dawnych Mazurów. Można ją również usłyszeć w bajkach, które dubbinguje. m.in. ODO, Spongebob Kanciastoporty, Strażak Sam, Tree Fu Tom, Fraglesy, Hotel Transylwania 2 oraz Zima Muminków.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze