„Dusa” to pierwsza na świecie płyta z autorskimi pieśniami po mazursku. Składa się z 12 pieśni napisanych współcześnie. Twórczynią tekstów oraz osobą wykonującą utwory jest Monika Wierzbicka. Na mazurską gwarę teksty przełożył doktorant Instytutu Slawistyki PAN Piotr Szatkowski. Płyta jest dostępna od 2 listopada 2023 roku.
Po Głosie Dawnych Mazurów (2019 rok), czyli po płycie z dawną, polskojęzyczną poezją mazurską przyszedł czas na mazurskie pieśni. – Pisząc scenariusz słowno-muzycznego przedstawienia „Mazurska Opowieść” przez wiele dni, z taśm archiwalnych, słuchałam śpiewaczek i śpiewaków. Otworzyły się przede mną nieznane dotąd światy zapisane w mazurskich pieśniach ludowych. I zaczęłam je śpiewać – opowiada o historii powstania projektu autorka Monika Wierzbicka. – Kiedy scenariusz został już napisany, nagle to ze mnie zaczęły wypływać pieśni. Zupełnie nowe.
Tak powstała pierwsza piosenka „Dusa”, którą przetłumaczył na mazurski Piotr Szatkowski, a za aranżację został odpowiedzialny Rafał Benedek.
– Polubiłam tę fuzję i pomyślałam czemu by nie stworzyć całej takiej płyty.Całkowicie po mazursku. Po to aby zachować w pamięci tę piękna mowę, aby uhonorować śpiewaczki i śpiewaków mazurskich oraz ludzi tu żyjących. I posłuchać, jak zabrzmią w nowoczesnych aranżacjach. I tak od pomysłu, poprzez działanie powstała płyta DUSA – kontynuuje swoją wypowiedź Monika Wierzbicka. – Wraz z realizatorami i partnerami płyty wierzymy, że piosenki będą cieszyć nie tylko miłośników Mazur. Wierzę też, że płyta jest godną kontynuacją albumu Grzegorza z Ciechowa – Piejo kury. Gdzie świat nowoczesnej muzyki elektro połączył się z tradycją”.
Wydawnictwo powstało pod Patronatem Burmistrza Miasta Giżycka, Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu, Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego, Urzędu Miasta Ruciane Nida, Związku Artystów Wykonawców – STOART, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz we współpracy ze współwydawcą Muzeum Budownictwa Ludowego – Parkiem Etnograficznym w Olsztynku.
Płyta od 2 listopada 2023 roku jest do nabycia w 4 miejscach:
- Muzeum Budownictwa Ludowego – PE w Olsztynku
- Muzeum Ziemi Piskiej
- Oficyna Wydawnicza Retman
- Książnica Odeon w Giżycku