poniedziałek, 25 listopada, 2024

Operacja Czysta Rzeka po raz czwarty! Mieszkańcy posprzątają m.in. w Sorkwitach

Największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce pod hasłem „Operacja Czysta Rzeka” rusza po raz czwarty. W tegorocznej edycji zgłosiły się m.in.: Jedwabno, Sorkwity i Iława.

W 2019 roku w pierwszej edycji ponad 2000 wolontariuszy z całej Polski zebrało prawie 55 ton śmieci. Rok później akcja odbyła się jedynie częściowo ze względu na pandemię. Przekształciła się wówczas w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali, w ramach której wsparcie otrzymały lokalne ośrodki medyczne.

W ubiegłym roku inicjatywa znacznie poszerzyła horyzonty – ponad 4800 wolontariuszy zebrało łącznie prawie 14 tysięcy worków śmieci, czyli ponad 210 ton odpadów w ponad 350 akcjach w całej Polsce. Odbyła się wtedy także pierwsza edycja letnia, w ramach której posprzątano 30 polskich rzek.

Tegoroczna edycja startuje z opóźnieniem ze względu na sytuację w Ukrainie, jednak mamy nadzieję, że mimo zaangażowania w pomoc naszym sąsiadom, entuzjazm społeczników do sprzątania na łonie natury nie zanikł. Spodziewamy są co najmniej takiej mobilizacji w celu zbierania śmieci, jak w roku ubiegłym informuje Daniel Parol, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Obudź się i posprzątaj na wiosnę

Inicjatywa ma charakter ogólnopolski, a akcje odbywają się wczesną wiosną, bo właśnie wtedy przyroda budzi się do życia i można zaobserwować ogromne pokłady śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach przylegających do koryt rzek.

Nie mogliśmy na to bezczynnie patrzeć, więc postanowiliśmy działać. Zorganizowaliśmy akcję, której celem jest pozbycie się efektów bezmyślności człowieka – śmieci. Butelek, puszek, opon, kartonów, sprzętu AGD… Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do wszystkich ludzi dobrej woli, po raz pierwszy ogłaszając akcję tylko na Facebooku. Odzew zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Nawet w najbardziej optymistycznych scenariuszach nie zakładaliśmy, że w tak krótkim czasie uda nam się zmobilizować tak wiele osób wrażliwych na stan otaczającej nas przyrody, chcących w bezinteresowny sposób jej pomóc – wyjaśnia Daniel Parol.

Zarejestruj sztab lub zgłoś się do akcji

Rejestracja sztabów wystartowała 25 marca i już tradycyjnie odbywa się drogą elektroniczną na stronie internetowej akcji www.operacjarzeka.pl.

„W systemie będzie można założyć swój sztab lub dopisać się do wybranej akcji w swojej okolicy jako uczestnik. Szefem sztabu może zostać każdy dorosły, ale zazwyczaj jest to osoba, która chętnie bierze sprawy w swoje ręce i nie boi się odpowiedzialności za koordynację lokalnej akcji. W takiej roli najlepiej odnajdują się lokalni liderzy i członkowie organizacji pozarządowych. Na naszej stronie będzie widoczna interaktywna mapa
z zaznaczonymi miejscami, gdzie zaplanowano akcje i w ten sposób będzie można wyszukać dogodną lokalizację i zapisać się jako uczestnik. Wszyscy zgłoszeni otrzymają worki i rękawice do zbiórki odpadów. Szefom sztabów udostępnimy także materiały
i narzędzia umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka na swoim obszarze działania” – zapowiadają organizatorzy.

Uczestnikiem akcji może być osoba, która ukończyła 18 lat, natomiast osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w sprzątaniu wyłącznie pod opieką i odpowiedzialnością rodziców lub dorosłych opiekunów. Nowym elementem tegorocznej edycji są akcje specjalne organizowane przez szkoły i przedszkola. W tym wariancie to nauczyciel rejestruje swój sztab specjalny i podaje liczbę uczniów – uczestników swojej akcji, których bierze pod swoją opiekę.

Oznacz i posprzątaj dzikie wysypiska

W tym roku chętni do sprzątania mają do dyspozycji także interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania. Smartfonowa aplikacja „Operacja Czysta Rzeka” jest bezpłatna i bardzo intuicyjna, a więc łatwa do zastosowania w plenerze.

Będąc w miejscu, które jest zaśmiecone, dokumentujesz je zdjęciem z telefonu komórkowego, następnie wrzucasz krótki opis i oznaczasz na mapie. Pojawi się tam wówczas czerwona pinezka z lokalizacją do posprzątania. Dzięki temu dowiemy się,  gdzie są dzikie wysypiska śmieci i dotrzemy do nich w ramach wiosennych porządków. Kiedy zaśmiecone miejsca zostaną posprzątane, pinezka na mapie zmieni się na kolor zielony.
W dniach 8-10 kwietnia skorzystamy z podpowiedzi tej aplikacji i posprzątamy wskazane lokalizacje. Zachęcamy, by takie miejsca rejestrować w aplikacji, a potem we wspomnianym terminie uwolnić od śmieci i odznaczyć już jako posprzątane
– dodają organizatorzy.

Aplikację można pobrać w sklepach Google Play i AppStore.

Terminarz

Rejestracja sztabów rozpoczęła się  25 marca. Lokalne akcje sprzątania w plenerze ruszają 1 kwietnia i potrwają do 1 maja.

Harmonogram edycji 2022:

25 marca              – start rejestracji sztabów

1 kwietnia            – start akcji: akcja sztabu głównego nad Bugiem w Mielniku

2 kwietnia            – Akcja Otwarcia: akcja sztabu głównego w Cieszanowie

8-10 kwietnia Akcja Aplikacja: sprzątanie miejsc zaznaczonych w aplikacji Operacja Rzeka

22 kwietnia         – Dzień Ziemi: akcja sztabu głównego (Wyszków-Rybienko Leśne)

23 kwietnia         – Akcja Główna w sztabie lokalnym Wyszków-Rybienko Leśne: koncert i udział załogi sztabu głównego

1 kwietnia – 1 maja – akcje lokalne

7 maja                – podsumowanie akcji wiosennej w lokalnym sztabie

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze