8 lutego w budynku Gminnego Ośrodka Kultury „PEGAZ” w Pieckach odbył się wernisaż „Pablo Picasso. Grafika Nieokiełznana”. Wystawę, składającą się z 41 prac znanego artysty, będzie można oglądać do 1 marca 2022 roku.
– Sztuka interesowała mnie tak naprawdę od zawsze. Wyjechałem za granicę za chlebem. Gdy zacząłem zarabiać godziwe pieniądze, rozwineła się we mnie kolecjonerska pasja – informuje Dariusz Matyjas, Prezes Mazurskiej Fundacji Sztuki Art Progress. – Zacząłem kupować prace różnych artystów kierując się moim subiektywnym gustem. W międzyczasie kupiłem także kilka poważnych grafik autoryzowanych przez Pabla Picassa, stąd pomysł by moją kolekcję skatalogować i w późniejszym czasie stworzyć wystawę.
Podczas prelekcji poznaliśmy także związki Pablo Picasso z…. gminą Piecki. Na wystawie można zobaczyć portret Witolda Kaczanowskiego (pseudonim artystyczny Witold-K), wykonany przez samego Picasso!
– Mój brat przyjaźnił się z dyrektorem teatru Fontaine des Quatre-Saisons Jacques’em Prevertem – opowiada Feliks Kaczanowski, emerytowany leśnik, sołtys wsi Krutyń. – W 1967 roku Jacques zaprosił Witolda wraz z rodziną do swojej posiadłości w Antibes na południu Francji, gdzie dom miał również słynny malarz. W tym czasie podczas wspólnego obiadu poznał Pabla Picassa, który naszkicował jego portret.
Z czego składa się wystawa w Pieckach?
W roku 1937 jeden z czołowych marszandów międzywojennego Paryża – Ambroise Vollard zamówił u Picassa okolicznościową tekę grafik – akwafort. Zawierała ona 5 zestawów tematycznych i zatytułowana została „Suita Vollarda”. Na wystawie możemy zobaczyć niektóre prace z tej teki, sygnowane przez artystę. We wszystkich przewija się motyw fascynacji antykiem, raz kultu raz aktu.
Technika linorytu reprezentowana jest na wystawie przez prace wykonane w latach 60-tych, (teka Linogravures). Tematycznie nawiązują one do popularnych w twórczości Picassa motywów bachanalii czy korridy. Szczególnego smaku kolekcji dodają staloryty poświęcone tematyce erotycznej. Prace, które będzie można obejrzeć w Pieckach są perfekcyjnie wykonanymi stalorytami w 1969 roku przez wydawnictwo amerykańskie Avangarde. Frywolne, ale i nieco żartobliwe, są kwintesencją natury samego artysty.
W 1959 roku Picasso wykonał na zamówienie tekę grafik z okazji 80. rocznicy powstania wieży Eiffla. Grafiki te wydane zostały przez znane paryskie wydawnictwo „Montmartre”. Na wystawie eksponowane są odbitki oryginalnych matryc z tej teki, przeniesione na płyty cynkowe i sygnowane przez artystę ołówkiem. Stylistyka i tematyka tego cyklu nawiązuje do motywów antycznych. Heliografiki, z powracającym motywem malarza i modelki oraz clownów to jedne z piękniejszych prac eksponowanych na wystawie w Pieckach. Przypominają swym charakterem lawowane tuszem rysunki bądź akwarele. Sygnowane przez artystę, wydane zostały przez wydawnictwo „VerveMourlot”.
Ozdobą wystawy są wielkoformatowe litografie barwne, pochodzące z kolekcji Mariny Picasso, wnuczki malarza. Ich stylistyka jest bardzo różnorodna – od postkubistycznej deformacji, poprzez realistyczny monumentalizm form, aż po ascetyczną kreskę. Kolejny cykl graficzny Wojna i Pokój z 1954 roku jest reprezentowany na wystawie w formie barwnych litografii. Wystawę dopełnia czarno-biała fotografia i autograf artysty.
Wystawę można oglądać do 1 marca w dniach: poniedziałek 10:00-15:00wtorek-sobota 10:00-18:00.