sobota, 23 listopada, 2024

Budynek na Warszawskiej, niegdyś kultowe miejsce na mapie kulturalnej Giżycka, po modernizacji dalej będzie służył mieszkańcom

W poniedziałek 7 lutego 2022 r. miasto Giżycko przekazało plac budowy budynku na ul. Warszawskiej 17 wyłonionemu w drodze przetargu wykonawcy inwestycji – Spółdzielni Wielobranżowej NIEGOCIN. Zgodnie z umową była „Galeria” odzyska należną jakość późną jesienią 2022 roku. Koszt modernizacji to 1,6 mln zł. 

Zabytek, od co najmniej 50 lat, pełnił rolę gastronomiczną, wystawienniczą i kulturalną. W małej kamieniczce przy ul. Warszawskiej 17 z poł. XIX w., jednym z najstarszych budynków murowanych w Giżycku o konstrukcji szachulcowej, na przestrzeni lat, mieściła się piekarnia Otto Regelskiego, najstarszy w mieście dom mieszkalny, a nawet zakład krawiecki. Później budynek stał się siedzibą Izby Regionalnej Towarzystwa Miłośników Ziemi Giżyckiej i kolejno siedzibą Stowarzyszenia „Wspólnota Mazurska” i „Archiwum Mazurskiego” znaną jako Jazz Club Galeria. Ostatnią funkcję pełnił aż do pożaru w styczniu 2011 r.

Nowa siedziba GAC

Budynek przez ponad 10 lat był nieużytkowany. W 2017 roku Miasto Giżycko odkupiło budynek od Stowarzyszenia „Wspólnota Mazurska”. Po pełnej modernizacji, przeprowadzonej pod okiem konserwatora zabytków, budynek stanie się nowym miejscem spotkań kulturalnych i siedzibą Giżyckiego Archiwum Cyfrowego.

Zakres prowadzonych prac jest bardzo szeroki i obejmuje roboty rozbiórkowe, budowlane, zabezpieczające, instalacje sanitarne i roboty drogowe. Najważniejsze rezultaty prac to m. in.: wymiana więźby dachowej z zachowaniem oryginalnego pokrycia dachowego, docieplenie stropu nad poddaszem, wykonanie stropu nad parterem, wykonanie schodów na poddasze i do piwnicy, wykonanie posadzek, wymurowanie ścianek działowych, wykonanie posadzek, wykonanie okładzin ściennych wraz z tynkowaniem i malowaniem, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, wykonanie tynków zewnętrznych i malowanie elewacji.

Przebudowie i modernizacji zostanie również poddana cała instalacja sanitarna.

Zmiany pojawią się także na tarasie i wokół niego. Wykorzystane zostaną jednak istniejące elementy jak kostka granitowa i balustrada. Konieczne będzie wykonanie murów oporowych.

Przy budynku rośnie wiekowa lipa. Jak podkreśla burmistrz Giżycka – Nikt nie zakłada wycinki, ale w wyniku koniecznych prac budowlanych, drzewo może stracić statykę i samo może się przewrócić… Poza pracami zabezpieczającymi, mogą być konieczne inne zabiegi. Określi to dendrolog.

Spółdzielnia Wielobranżowa NIEGOCIN ma na realizację 300 dni od dnia podpisania umowy, co oznacza, że modernizacja budynku zakończy się późną jesienią 2022 roku.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze