W siedzibie Biblioteki Uniwersyteckiej UWM po raz 10. stanęła niezwykła choinka. Tym razem pracownicy placówki postanowili wesprzeć ideę zero waste i zaapelować o dbałość o środowisko. Motywem przewodnim tegorocznej ponad 2-metrowej konstrukcji stał się symboliczny list w butelce.
Wiadomość umieszczona w plastikowym sercu, skierowana jest do każdego z nas i jest swoistego rodzaju manifestem klimatycznym. Tegoroczna konstrukcja składa się z ponad 620 półtoralitrowych butelek, mierzy ponad 2 metry i waży około 26 kg. Właśnie tyle plastiku, według danych z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, statystyczny Polak zużywa w ciągu dwóch miesięcy.
W środku umieszczono karty publikacji, które wycofano z użytku w dawnych bibliotekach Uniwersytetu, czyli Akademii Rolniczo-Technicznej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Zwoje umieszczone w butelkach zawierają teksty w różnych językach i dotyczą różnych dziedzin nauki. Choinkę dopełniają uniwersyteckie barwy umieszczone za pomocą szaro-zielono-niebieskich korków. Sztuczny i zużyty materiał przypominać ma o tym, jak ważna jest troska o naszą planetę.
— Inspiracją tegorocznej konstrukcji było wsparcie inicjatyw, które miały na celu edukowanie i motywowanie do działań na rzecz obniżania emisji CO2 — informuje Katarzyna Bikowska, która wraz z zespołem odpowiadała za konstrukcję.
Konstrukcje świąteczne Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie to już bożonarodzeniowa tradycja. Tradycja, dodajmy, rozpoczęta w grudniu 2011 roku choinką z książek. Pierwszą tego typu w Polsce, a drugą na świecie! W kolejnych latach budowa niezwykłej choinki na stałe wpisała się w kalendarz bibliotecznych wydarzeń. Każde kolejne świąteczne drzewko zbudowane było według unikatowego zamysłu, aby sprostać światowej popularności pierwszej choinki.
Dlatego mogliśmy zobaczyć m.in. choinki z szuflad katalogów, starych kart katalogowych, eteryczne konstrukcje z książeczek origami czy ażurowy recykling publikacji UWM z okazji jego 20-lecia. Swoją reprezentację miały także współczesne nośniki danych, bo powstały także choinki z płyt CD czy dyskietek.
Informacje o wyjątkowych drzewkach powstających w grudniu w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie dotarły już w różne części świata. Dzięki pierwszej choince książek o brązowo-złotej obwolucie wypromowano ideę, ale też zyskano naśladowców nie tylko w Polsce.
Pierwsza choinka na życzenie Ministerstwa Nauki została odtworzona w 2012 roku i uświetniła hol państwowej instytucji. Choinka z szuflad katalogowych została pozytywnie odebrana np. przez bibliotekę Kongresu w Waszyngtonie. Z kolei ta z kart katalogowych została uznana przez Europejskie Forum Fotograficzne za jedną z siedmiu najpiękniejszych choinek świata. Wypatrzył ją brytyjski dziennik „The Guardian” i umieścił zdjęcie w jednym z grudniowych wydań.
źródło: UWM