poniedziałek, 25 listopada, 2024

Radni chcą odwołać starostę!

5 listopada grupa radnych złożyła wniosek o odwołanie starosty powiatu mrągowskiego Barbary Kuźmickiej-Rogali. W jaki sposób argumentują swoją decyzję?

Poniżej prezentujemy pismo, które trafiło na XLVIII sesję Rady Powiatu w Mrągowie, która odbyła się 5 listopada.

Uzasadnienie

„Złożenie wniosku o odwołanie Starosty Powiatu Mrągowskiego Pani Barbary Kuźmickiej-Rogali jest uzasadnione negatywną oceną jej dotychczasowej pracy i zagrożeniem niewykorzystania przyznanych Powiatowi środków finansowych na inwestycje drogowe.

W ocenie wnioskodawców bardzo krytycznie należy ocenić w szczególności politykę kadrową prowadzoną w Starostwie Powiatowym w Mrągowie. Od dłuższego czasu pojawiają się zastrzeżenia co do sposobu zarządzania zespołem pracowniczym. Dotyczy to nieczytelnych zasad wynagradzania, obraźliwego traktowania pracowników, a wręcz naruszania praw pracowniczych. Skutkiem takich zachowań są rezygnacje z pracy wielu pracowników, a rozpowszechniane opinie o stylu zarządzania Starosty utrudniają zatrudnienie nowych wykwalifikowanych kadr. Drastycznym skutkiem sposobu traktowania pracowników są, niestety, choroby kilku z nich skutkujące wielomiesięcznymi zwolnieniami od pracy.

Równie naganne jest zmuszanie niektórych kierowników jednostek organizacyjnych do przejścia na emeryturę, a co gorsze sposoby przymuszania do tych decyzji w postaci mobbingujących telefonów i częste wzywanie do swojego gabinetu.

Bezprawne zwolnienie Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg doprowadziło do rozkładu tej szczególnie istotnej jednostki organizacyjnej Powiatu, która odpowiada za największe inwestycje. Brak wykwalifikowanego dyrektora i wielu innych merytorycznych pracowników zagraża realizacji inwestycji drogowych i stwarza niebezpieczeństwo niewykorzystania środków pomocowych w kwocie kilku milionów złotych.

Odwołanie Starosty jest jedynym sposobem na ratowanie inwestycji drogowych, ponieważ osoba kierująca się tak złymi emocjami nie jest w stanie zmienić swojego postępowania.

Bezprawność zwolnienia Dyrektora PZD stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, który 12.10.2021r., unieważniając uchwałę Zarządu Powiatu w Mrągowie odwołującą Dyrektora.

Kolejnym argumentem za negatywną oceną pracy Starosty jest podejmowanie decyzji wywołujących skutki finansowe dla Powiatu bez uprzedniej zgody Zarządu.

Pani Starosta swoim nieudolnym zarządzaniem zagraża prawidłowej realizacji zadań Powiatu.

Wszystkie wskazane sytuacje bardzo negatywnie wpływają na postrzeganie Powiatu przez mieszkańców, większość pracowników Starostwa i jednostek organizacyjnych. Szkodzą też wizerunkowi radnych, którzy dokonali wyboru Starosty, obdarzając ja zaufaniem z przekonaniem, że podoła tej zaszczytnej, ale i odpowiedzialnej funkcji.

Dalsze pełnienie funkcji Starosty przez Barbarę Kuźmicką-Rogalę nie leży w interesie samorządu i mieszkańców Powiatu”.

Podpisy:

Janusz Alicki

Grzegorz Maksymow

Bogdan Kossakowski

Jan Łuński

Mirosław Mikołajczyk

Co dalej?

Według Ustawy o samorządzie powiatowym odwołanie starosty następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Głosowanie w sprawie odwołania rada powiatu przeprowadza po zapoznaniu się z opinią komisji rewizyjnej na następnej sesji po tej, na której zgłoszono wniosek o odwołanie, nie wcześniej jednak niż po upływie 1 miesiąca od dnia zgłoszenia wniosku. Jeżeli wniosek o odwołanie starosty nie uzyskał wymaganej większości głosów, kolejny wniosek o odwołanie może być zgłoszony nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od poprzedniego głosowania.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze