O książce „Spiski Życiowe. Dziennik Węgajcki”, ale nie tylko o niej, będzie można posłuchać i porozmawiać podczas autorskiego spotkania w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.
Ten niezwykły dziennik jest zbiorem zapisków współzałożyciela grupy Wacława Sobaszka. Autor daje świadectwo ludziom i umysłom nieustająco czułym wobec otaczającej ich rzeczywistości.
Przez czterdzieści lat tej opowieści stajemy się świadkami konsekwentnej realizacji wizji lepszego świata. Nie jest to jednak świat odrealniony, utopijny czy kulisty. To świat słuchający wszystkich tych, którzy się w nim pojawiają, świat otwarty na nowe, obce, inne. Pełen kątów i zagięć, utarczek i blizn zostawionych przez historię, ekonomię, władzę, system. To opowieść o narodzinach wyjątkowej na skalę światową idei i umoszczeniu się jej w warmińskiej wsi.
Spiski życiowe to droga do coraz to szerszych horyzontów kultury, nowych artystów i miejsc. W książce rozsiadają się przez lata jak przy stole przy jednej myśli: „miłość, wysiłek i dbanie, uwaga, szukanie we dwoje” takie osoby jak m.in. Ouico Bello, Krzysztof Gedroyć, Luba Zarembińska, Tadeusz Burniewicz, Rafał Urbacki.
Wacław Sobaszek zaczynał działalność artystyczną w Pracowni Olsztyńskiej, interdyscyplinarnej placówce twórczo-badawczej. Od 1982 roku w Węgajtach. W bliskiej współpracy z żoną Erdmute przygotowuje spektakle z kolejno powstającymi tu zespołami: Teatru Wiejskiego Węgajty (1986), Projektu Terenowego (1996), Innej Szkoły Teatralnej (2010). Jest gospodarzem międzynarodowego festiwalu Wioska Teatralna. Pod szyldem Teatru Potrzebnego tworzy spektakle z udziałem mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie.
Autorskie spotkanie odbędzie się w piątek (30 lipca) o 17:00 na scenie staromiejskiej przy Starym Ratuszu.
źródło: olsztyn.eu