W piątek 25 kwietnia 2025 roku Giżycko stanie się centrum zielonych działań, dzięki wyjątkowemu wydarzeniu zorganizowanemu przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich (FOWJM) i partnerów. Tegoroczny Giżycki Dzień Ziemi odbędzie się pod hasłem troski o środowisko, recyklingu i edukacji ekologicznej — a wszystko to w formie barwnego pikniku przy ul. Łuczańskiej 1, tuż przy siedzibie FOWJM.
Start o godzinie 11:00, a program wydarzenia będzie bogaty i różnorodny, skierowany zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Już na otwarciu poznamy laureatów konkursu plastycznego „Mój wymarzony ekologiczny plac zabaw”, organizowanego w ramach projektu Interreg Wodna Sieć Ekologiczna.
Przez cały dzień na uczestników czekać będą stoiska edukacyjne, przygotowane m.in. przez:
- Nadleśnictwo Giżycko,
- ZUOK Spytkowo,
- Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami,
- Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej,
- oraz Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku.
Na miejscu nie zabraknie gier i zabaw edukacyjnych, dmuchańców oraz poczęstunku. W sposób przystępny i angażujący mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się m.in. jak prawidłowo segregować odpady organiczne i czym jest „żyźniak” – naturalny kompost produkowany z bioodpadów przez ZUOK Spytkowo.
♻️ Drzewko za makulaturę i szkło
Jedną z głównych atrakcji wydarzenia będzie finał akcji „Drzewko za makulaturę i szkło”. Każda osoba, która w ostatnich tygodniach oddała surowce wtórne w wyznaczonych punktach PSZOK, otrzyma sadzonki.
Odbiór roślin planowany jest od godziny 15:00 do 17:00, wyłącznie po okazaniu oryginału pokwitowania. Na jedno gospodarstwo domowe przypada maksymalnie pięć sadzonek, a ich odbiór musi być osobisty.
Wśród sadzonek znajdą się m.in. drzewa i drzewa owocowe (jabłoń, grusza, śliwa, wiśnia, czereśnia), a także byliny, zioła i krzewy ozdobne: lawenda, mięta, jeżówka, hortensja, forsycja, dereń, tuja, cis, świerk, pęcherznica i borówki.
Osoby, które nie zdążą odebrać roślin 25 kwietnia, będą mogły to zrobić dzień później — w sobotę, 26 kwietnia — w wybranych punktach PSZOK w Orzyszu i Węgorzewie (dla mieszkańców gmin: Węgorzewo, Srokowo, Banie Mazurskie).
🌱 Współpraca dla przyszłości
Organizatorami wydarzenia są:
- Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej,
- ZUOK Spytkowo,
- Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami,
- Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Giżycko,
- Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku,
przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
– Chcemy, by to wydarzenie nie tylko uczyło ekologii, ale też realnie inspirowało do działania – mówi zespół FOWJM. – Dzięki tej inicjatywie zachęcamy do zbierania surowców wtórnych, dbania o lokalną przyrodę i wzmacniania więzi międzyludzkich poprzez wspólne działania.