Pod koniec października rozpoczyna się cykl wirtualnych żeglarskich zmagań PGE eSailing 2024. Nadchodzące wydarzenia to idealna okazja zebrania doświadczenia żeglarskiego, doszlifowanie kunsztu taktyki żeglarskiej, ale także edukacyjna forma rozrywki na jesienne dni. Format został stworzony we współpracy z Polskim Związkiem Esportu, a organizatorzy stawiają na synergię ze sportem tradycyjnym.
– Bardzo się cieszę, że wspólnie z Polskim Związkiem Esportu będziemy mieli okazję współpracować przy organizacji cyklu PGE eSailing 2024. Polski Związek Esportu wytacza ciekawe ścieżki, a część z nich wpisuje się w naszą strategię – tłumaczy koordynator eSailingu Polskiego Związku Żeglarskiego, Szymon Wierzbicki.
– Sport elektroniczny to nie tylko „typowe” gry wideo, które znamy z turniejów esportowych, ale także cyfryzacja tradycyjnego sportu. Jednym z przykładów efektywnego symulatora rywalizacji sportowej jest właśnie Virtual Regatta. Cyfryzacja żeglarstwa daje możliwość treningu profesjonalnym zawodnikom w tzw. „martwym sezonie”, a amatorzy mają szansę na poznanie zasad tej dyscypliny – nawet jeżeli na co dzień nie mają dostępu do akwenu. Cyfryzacja sportów tradycyjnych to dla nas istotny element działalności. Bardzo prawdopodobnym jest, że symulatory sportowe będą wiodły prym wśród konkurencji na pierwszych w historii Esportowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w przyszłym roku. Tym bardziej cieszy nas współpraca z Polskim Związkiem Żeglarskim – to spore wyróżnienie i szansa na dotarcie do nowej grupy odbiorców – mówi Łukasz Trybuś, prezes Polskiego Związku Esportu i dodaje:
– Technologicznie i technicznie jesteśmy gotowi na organizację zawodów eSailingowych, natomiast wyzwaniem będzie na pewno efektywne sędziowanie zawodów oraz profesjonalny komentarz na żywo. Jesteśmy przekonani, że podobnie jak podczas organizacji zawodów w e-szachy, e-kolarstwo, czy e-taniec, także i teraz stworzymy świetne widowisko i sprostamy oczekiwaniom tak znakomitego Partnera, jakim jest Polski Związek Żeglarski.
Polski Związek Żeglarski realizuje program rozpowszechniania wirtualnego żeglarstwa od 2019 roku. Od początku działalności twórcy eSailingu w Polsce nie tylko skupiają się na rywalizacji, ale także na walorach edukacyjnych i programie szkolenia dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku pod kierownictwem Szymona Wierzbickiego – koordynatora eSailingu w Polsce jak również olimpijczyka z Paryża w klasie 49er, dzięki programowi Digi Sail powstał transparenty podręcznik, który krok po kroku tłumaczy, jak rozpocząć swoją przygodę z wirtualnym żeglarstwem.
– Podkreślam, że poza walorem sportowym, wykorzystujemy eSailing jako atrakcyjne narzędzie edukacji żeglarskiej. W ten sposób wychodzimy naprzeciw młodym ludziom, którzy być może dzięki temu chwycą za prawdziwy ster. Polski Związek Żeglarski jest otwarty na dopływ technologii i gotowy dalej podejmować wyzwania związane z coraz to szerszym zainteresowaniem esportem. Po niedawnych zapowiedziach Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wiemy, że kolejne lata będą pod kątem esportu intensywne. Naszym celem jest rozszerzanie działań i przecieranie szlaków w kręgach sportów tradycyjnych – dodaje Wierzbicki.
Z roku na rok ilość uczestników w zawodach eSailingowych w Polsce wzrasta, co przekłada się na coraz wyższy poziom rozgrywek. W tegorocznym cyklu PGE Sailing 2024 swoje uczestnictwo potwierdzili czołowi polscy gracze, którzy swój talent pokazali także na wirtualnych „światowych” wodach. Na linii startu nie zabraknie Natalii Pryby – najlepszej polskiej e-żeglarki, uczestniczki tegorocznych Mistrzostw Świata eSailing, czy półfinalistów eliminacji wirtualnych mistrzostw. Do ich grona dołączą ubiegłoroczni triumfatorzy Wielkiego Finału Esailing – Krzysztof Warywoda, Mieszko Mórawski i Jan Trymowski.
– Myślę, że największe plusy jakie daje gra to możliwość poznawania nowych ludzi z całego świata, którzy są mistrzami świata, czy olimpijczykami w realnym świecie. Dzięki wirtualnemu żeglarstwu można nauczyć się wielu elementów z taktyki żeglowania, przykładowo taktykę przedstartową, którą analizujemy z „góry”, planowanie taktyki na pierwszą halsówkę, czy wykorzystania zmiany wiatrów, które przekładają się na lepsze żeglowanie na jachcie – opowiada Natalia Pryba, pierwsza w historii Polka zakwalifikowana na Mistrzostwa Świata World Sailing w eSailingu.
W tym roku organizatorzy poszli o krok dalej. Na zbliżającą się jesień zaplanowane są dwie rundy kwalifikacyjne, z których najlepsi zawodnicy powalczą w Wielkim Finale. Eliminacje odbędą się w formacie online, a organizatorzy zapewnią transmisję wydarzenia z profesjonalnym komentarzem zawodników Kadry Narodowej PZŻ – ambasadorów PGE Sailing Team Poland oraz profesjonalnych komentatorów wytypowanych przez Polski Związek Esportu. Zawody rozpoczną się w ostatni weekend października PGE ePucharem Polskiego Związku Żeglarskiego, w drugiej połowie listopada dzięki rywalizacji w PGE Mistrzostwach Polski eSailing dowiemy się kto przystąpi do PGE Wielkiego Finału eSailing, który odbędzie się stacjonarnie w Katowicach 8 grudnia.
– W Polskim Związku Żeglarskim z ogromnym entuzjazmem podchodzimy do rozwijającego się projektu eSailingu, który stanowi nie tylko platformę rywalizacji, ale również doskonałe narzędzie edukacyjne. Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Esportu i naszym partnerom, mamy szansę przyciągnąć nowe pokolenie do żeglarstwa, nie tylko na poziomie wirtualnym, ale i realnym. Nasze projekty, takie jak PGE eSailing 2024, pozwalają na zwiększenie dostępności tego sportu, zwłaszcza dla osób, które nie mają bezpośredniego dostępu do akwenów. Stawiamy na innowacje, jednocześnie mając na uwadze tradycje żeglarskie, a cyfryzacja sportu, jaką oferuje eSailing, to doskonały sposób na ich promocję. Widzimy w tym szansę na rozwój sportu w okresie martwego sezonu, a także na budowanie mostów między światem esportu a tradycyjnym żeglarstwem. Wierzymy, że to pierwszy krok w stronę jeszcze większych osiągnięć w tej dziedzinie – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
Zawody są otwarte dla wszystkich, a format e-regat został stworzony w taki sposób, aby każdy mógł spróbować swoich sił. Przystąpienie do rywalizacji jest w pełni darmowe, a do wygrania są wyjątkowe nagrody zapewnione przez organizatora. Zapisy odbywają się poprzez formularz: https://forms.gle/E3JNkWMguX8Vv7JDA
Plan cyklu PGE eSailing 2024:
PGE ePuchar Polskiego Związku Żeglarskiego (25-27.10, online);
PGE Mistrzostwa Polski eSailing (15-17.11, online);
PGE Wielki Finał eSailing (08.12, stacjonarnie).
W przypadku chęci uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy na naszą stronę: https://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/page/pge-esailing-2024