piątek, 18 października, 2024

To jest przyszłość polskiego żeglarstwa. Dwa złota i jedno srebro w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata World Sailing!

Dwa złote medale i jeden srebrny zdobyli polscy żeglarze w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata World Sailing! Biało-czerwoni zdominowali rywalizację w klasie 29er. Tytuł mistrzowski wśród załóg męskich i mieszanych wywalczyła załoga Ewa Lewandowska i Krzysztof Królik, a wśród załóg kobiecych złoty medal zdobyły Alicja Damp i Alicja Tutkowska. Srebro w windsurfingowej klasie iQFoil dołożył Igor Lewiński.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata World Sailing odbyły się we Włoszech na jeziorze Garda. To najważniejsza impreza na świecie dla żeglarzy w kategorii wiekowej U19. Na starcie gromadzą się najlepsi na świecie żeglarze młodego pokolenia, którzy rywalizują zarówno w klasach olimpijskich, jak i w klasach przygotowawczych do łódek olimpijskich. Młodzieżowe Mistrzostwa Świata World Sailing to impreza, która weryfikuje najlepszych i pokazuje, kto już jest gotowy, by odebrać zaproszenie do seniorskiego ścigania, a kto jeszcze musi na to poczekać. Polacy zostali zweryfikowani na ocenę celującą.

Ewa Lewandowska (AZS AWFiS Gdańsk) do Włoch przyjechała jako ubiegłoroczna mistrzyni świata. Wtedy pływała w załodze z Julią Żmudzińską i obie sięgnęły w brazylijskim Buzios po złoty medal w klasie 29er kobiet. Gdy Julia z powodu przekroczenia limitu wieku musiała porzucić klasę 29er, zastąpił ją Krzysztof Królik (Chojnicki Klub Żeglarski). Nowa załoga szybko się dotarła i od początku wspólnego żeglowania pokazuje klasę. Ewa i Krzysztof niespełna dwa tygodnie temu wywalczyli mistrzostwo Europy wśród załóg męskich i mieszanych, a teraz na jeziorze Garda zostali mistrzami świata.

– Wielka radość, tym bardziej, że o tytuł mistrzowski walczyliśmy do ostatnich metrów ostatniego wyścigu. Przystępowaliśmy do niego na remisie punktowym z brytyjską załogą i wiadomo było, że ten kto będzie szybszy na mecie zdobędzie złoto. Wytrzymaliśmy tę próbę nerwów, wygrałyśmy ostatni wyścig i całe mistrzostwa. To mój drugi złoty medal z rzędu na najważniejszych regatach na świecie w mojej kategorii wiekowej. Dziękuję moim trenerom, rodzicom, Krzyśkowi, z którym świetnie się rozumiem oraz wszystkim, którzy trzymają za nas kciuki – mówi Ewa Lewandowska.

Wielki sukces odniosły też Alicja Dampc i Alicja Tutkowska (YKP Gdynia / Chojnicki Klub Żeglarski). Były one uznawane za jedne z faworytek do medali, wszak na Gardę przyjechały w glorii mistrzyń Europy wśród załóg kobiecych. Pierwszy dzień mistrzostw wprowadził jednak w serca kibiców duży niepokój. Polki szukały wiatru tam, gdzie go nie było i już od drugiego dnia musiały odrabiać spore straty. To się szybko udało, po dziewięciu wyścigach objęły prowadzenie, którego nie oddały już do końca. To największy sukces w karierze Alicji Dampc i Alicji Tutkowskiej.

– Najpierw dublet na mistrzostwach Europy, a teraz dublet na mistrzostwach świata World Sailing. Jako trener czuję dumę i wielką satysfakcję. To nie były łatwe regaty, obie nasze załogi miały swoje wzloty, jak i gorsze momenty, po których musiały pokazać mobilizację i charakter. Ten egzamin moim podopieczni zdali celująco. Ewa Lewandowska jest pierwszą kobietą w historii klasy 29er, która wygrała klasyfikację męską. Kluczem do sukcesu jest organizacja szkolenia w klasie 29er. Mamy silną i liczną grupę w tej klasie, wspieramy się wzajemnie i jesteśmy najliczniejszą nacją w światowej czołówce. I do tego mamy młody team. Alicja Damp ma dopiero 16 lat, a wygrała teraz kategorię U19 – mówi z uznaniem Kajetan Jabłoński, trener kadry narodowej PZŻ w klasie 29er.

Trzeci medal dla Polski w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata World Sailing wywalczył Igor Lewiński. Zawodnik Gdańskiego Klubu Żeglarskiego został wicemistrzem świata w olimpijskiej klasie iQFoil. Gdański windsurfer nawiązał tym samym do ubiegłorocznego sukcesu swojego nieco starszego kolegi Stanisława Trepczyńskiego, który w brazylijskim Buzios został w 2023 roku mistrzem świata. Igor Lewiński potwierdził też przynależność do ścisłej światowej czołówki, a srebro na Gardzie to jego kolejny duży międzynarodowy sukces. W ubiegłym roku Igor został wicemistrzem Europy juniorów, a na mistrzostwach świata w tej kategorii wiekowej był trzeci.

Teraz na jeziorze Garda, w najważniejszej dla młodzieżowców imprezie na świecie, Igor pokazał charakter, z którego słynie. Mimo nienajlepszej pierwszej części regat, w której pływał dość nierówno, w najważniejszym momencie ustabilizował formę, wyciągnął wnioski z wcześniej popełnianych błędów i systematycznie piął się w górę tabeli. Przed ostatnim dniem rywalizacji zajmował piąte miejsce, ale ostatnie cztery wyścigi to prawdziwy popis umiejętności i odporności psychicznej. Polak wygrał dwa wyścigi, raz był trzeci i w efekcie zapewnił sobie srebrny medal.

– Federico Pilloni z Włoch był poza zasięgiem, ale dość szybko się zorientowałem, że z pozostałymi zawodnikami z czołówki mogę skutecznie powalczyć. Przedostatniego dnia złapałem kontakt punktowy i wiedziałem, że ostatni dzień ścigania będzie decydujący. Nie oglądałem się na wyniki po każdym wyścigu, spokojnie realizowałem swoją strategię na każdy wyścig, starałem się nie popełniać błędów, byłem spokojny i cierpliwy. Ze wszystkich kandydatów do medali chyba tylko ja nie zepsułem ostatniego dnia żadnego wyścigu i dzięki temu mam srebro – mówi Igor Lewiński.

Z dobrej strony pokazali się też Polacy startujący w innych klasach. Świetnie rozwija się talent Piotra Szymca (AZS Poznań), który w olimpijskiej klasie Formula Kite uplasował się na 5 miejscu. W innej olimpijskiej klasie ILCA 6 powody do zadowolenia ma jego koleżanka klubowa Aleksandra Borucka, która uplasowała się na 8 miejscu. Miejsca pozostałych Polaków:

11. miejsce – Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz) w klasie iQFoil

14. miejsce – Jeremi i January Szczukowscy (Chojnicki Klub Żeglarski) w klasie 420

15. miejsce – Jacek Kalinowski (Chojnicki Klub Żeglarski) w klasie ILCA 6

Warto też podkreślić, że Polska zajęła podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing wysokie czwarte miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów. Przed nami tylko trzy żeglarskie potęgi – Włochy, Francja i Wielka Brytania. Za nami m.in. tak silne żeglarsko kraje, jak USA, Hiszpania, Nowa Zelandia, Niemcy czy Holandia.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze