niedziela, 24 listopada, 2024

Nowa pozycja w Biblioteczce Świętej Warmii

Po Świętej Warmii z Mieczysławem Orłowiczem. Ilustrowany przewodnik dawny i współczesny – to nowa publikacja z czterotomowej już serii „Biblioteczki Świętej Warmii”, tworzonej staraniem Powiatu Olsztyńskiego i Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii.

– Tradycyjnie już, przed wakacjami prezentujemy kolejny nasz podpowiednik. W tym roku proponujemy turystom i mieszkańcom podróż po regionie wraz z ojcem polskiej turystyki – Mieczysławem Orłowiczem – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński i przewodniczący Stowarzyszenia

Okazja ku temu jest niezwykła bowiem równo sto lat temu, w roku 1923 we Lwowie ukazał się pierwszy „oprowadzacz” po regionie przygotowany przez dra Orłowicza – Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warniji. Książka dzięki której Polacy mogli odkryć i do tej pory odkrywają Warmię i Mazury, bo bedeker Orłowicza jest do tej pory bezcenną encyklopedię krajoznawczą, z której korzystają setki turystów odwiedzających region. Nie bez przyczyny doczekała się także dwóch wznowień.

– Aby nie powielać koncepcji jej „reedycji” z roku 1991, czy też „reprintu” z roku 2011 podeszliśmy do tej pracy trochę z innej strony – mówi Wojciech Szalkiewicz, redaktor tej publikacji. – Pozostawiliśmy to, co Orłowicz napisał o Warmii i co nie straciło na aktualności, a wraz z gronem autorów-regionalistów „uwspółcześniliśmy” jego tekst dodając aktualne informacji i rozszerzając niektóre zasygnalizowane przez niego wątki opowieści o regionie. Mam nadzieję, że udało nam się zachować niezwykły historyczny klimat jego książki, a jednocześnie zaprosić czytelników do fascynującej podróży po niezwykłych miejscach Warmii.

A zgodnie z założeniem dra Orłowicza, odbywa się ona wzdłuż dawnych tras kolejowych, przez miasta i wsie regionu, pokazując historię, zabytki, kulturę, przyrodę, krajobrazy. W jej trakcie czytelnicy mają okazję poznać fakty historyczne oraz postacie, które miały wpływ na rozwój regionu, kulturę oraz folklor Warmii.

Jak pisał przed stu laty dr Orłowicz: „Biorąc za punkt wyjścia Olsztyn, należy zwiedzić: pobojowisko grunwaldzkie, Dylewską Górę, Ostródę i okoliczne jeziora, Barkwedę, Barczewo z pomnikiem kardynała Batorego, kościół w Sątopach, Reszel z zamkiem i kościołem, kościół odpustowy w Św. Lipce, Lidzbark Warmiński z zamkiem biskupim i kościołem, Ornetę z jej zabytkami i okolicznymi kościołami w Krośnie i Chwalęcinie, Dobre Miasto z kościołem odpustowym w sąsiednim Glotowie, Pieniężno z doliną Wałszy, Braniewo z jego zabytkami, Frombork z katedrą i pamiątkami po Koperniku oraz po polskich biskupach Warmii, a wreszcie odbyć wycieczkę morzem, na Mierzeję Wiślaną…”.

– „Po Świętej Warmii z M. Orłowiczem…” to pierwsze nasze przedsięwzięcie wydawniczo-promocyjne firmowane przez Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii skupiające 33 warmińskie i „okołowarmińskie” samorządy oraz coraz liczniejszych jego partnerów – dodaje prezes A. Abako. – Pierwsze, ale nie ostatnie, bo na ten rok planujemy wydanie jeszcze dwóch książek z naszej serii poświęconych historii warmińskich Żydów oraz Traktowi biskupiemu w Bałdach.

Do tej pory w serii „Biblioteczki Świętej Warmii” ukazały się trzy pozycje: Szlak Świętej Warmii. Przewodnik turystyczno-pielgrzymkowy (2020), Okolice Szlaku Świętej Warmii. Podpowiednik turystyczny (2021) oraz Na Szlaku Świętej Warmii. Podróżnik kulturalny (2022). Ilustrowany przewodnik Po Świętej Warmii z Mieczysławem Orłowiczem ukarze się na rynku księgarskim z początkiem lipca.

źródło: powiat olsztyński

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze