piątek, 22 listopada, 2024

PIÓREM HANNY SZYMBORSKIEJ: KRESOWE SPOTKANIA – czyli słów kilka o ćwierćwieczu Festiwalowym w Mrągowie (2)

Ideą Festiwali Kultury Kresowej jest umacnianie dziedzictwa kultury i tradycji polskiej, umacnianie więzi łączącej Polaków w kraju i poza granicami Państwa Polskiego. Umacnianie także dziedzictwa historycznego  z Wilnem, Grodnem i Lwowem, z ludźmi, którzy wciąż pielęgnują  w sercach  polskość, czasem za cenę licznych upokorzeń, gdzie ich domy są znakiem trwania w polskości na Kresach.

 
 „Kresy, panowie, to nie tylko kreski,
 Ręką historii wykreślone na mapie,
 To serca ludzkie, to nieludzkie losy.
 To małych Ojczyzn pożółkłe fotografie .
 Kresy - to pamięć, to stare cmentarze,
 Problemy trudne, strasznie zagmatwane,
 To siwe głowy wciąż wiernych żołnierzy,
 To dzieci polskie po świecie rozsiane.
 Nie ma już kresek, ale Kresy żyją,
 W sercach dzielonych ciągle po połowie,
 W polskim pacierzu, w polskiej piosence,
  Więc pamiętajmy o Kresach, panowie”
 Anna Adamowicz 

Mamy za sobą już 25 Festiwali Kultury Kresowej. Festiwali, które na trwałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Polsce i za granicami naszego kraju. W sercach Polaków, także tych na stałe mieszkających za granicą.  Jest to piekny i znaczący Jubileusz. Nikt z organizatorów chyba nie spodziewał się takiej perspektywy czasowej dla jego trwania. A Festiwal trwa.

Pandemia w pewnym momencie wstrzymała działania zmierzające do kolejnego wydarzenia  Kresowego. 2020 rok był trudny dla nas wszystkich. Obecnie wszystkie działania osób i instytucji zaangażowanych w tworzenie tej, bardzo ważnej imprezy kulturalnej, zmierzają  do organizacji następnych spotkań.

Ćwierć wieku trwania Festiwalu Kultury Kresowej to bardzo długi czas. Z roku na rok zachodziło wiele zmian w warunkach, w których przyszło tworzyć Spotkania Kresowe, warunkach prawnych, administracyjnych, cenowych i in. Jedynie Idea Festiwalu była wciąż ta sama.

Początki były najtrudniejsze. Pomysłodawcą i ojcem Festiwalu był dr Stanisław Mitraszewski, jego głównym organizatorem – pierwszy Prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiejw Mrągowie – Ryszard Soroko, który wespół z P. Burmistrz Otolią Siemieniec kładł podwaliny pod wielką imprezę Kresową.

Główny problem, który decydował o powodzeniu wydarzeniu, były pieniądze. TMWiZW nie posiadało osobowości prawnej, w związku z czym Stowarzyszenie nie mogło samo składać dokumentów – wniosków o dofinansowanie imprezy. Tą główną część działania na rzecz Festiwalu wykonywał Zarząd Głowny TMWiZW w Toruniu z Prezesem P. Józefem Szyłejko. Wszelkie umowy zawierane z Senatem RP podpisywał  właśnie Zarząd główny reprezentowany przez Prezesa Zarządu i Skarbnika. Osobowość prawną nasze Towarzystwo uzyskało po 8 Festiwalu. Od 9 FKK oddział mrągowski TMWiZW mógł samodzielnie ubiegać się o środki finansowe niezbędne na organizację imprezy. Dobrym Duchem Festiwalu była p. Otolia Siemieniec, która przez wiele lat z entuzjazmem  włączała się w festiwalowe działania. To dzięki p. Burmistrz zostały nawiązane bardzo owocne stosunki z Telewizją i ówczesną p. Dyrektor Niną Terentiew. Kresy stały się „modne” a Festiwal rozpoznawalny zarówno w kraju, jak i za granicami – wszędzie tam, gdzie biją serca Polaków.

Festiwal KK to ogromne przedsięwzięcie kulturalne, w organizację którego  zaangażowanych było i jest wiele osób w Mrągowie, Warszawie i na Kresach. Finansowany był dotychczas z Senatu RP, obecnie jest to w gestii Komisji Sejmowej, Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i licznych sponsorów. Każdy z kolejnych FKK objęty został patronatem Prezydentów RP –  Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego, Andrzeja Dudy i Ich Małżonek – Marii Kaczyńskiej, Anny Komorowskiej.

 Każdy FKK to ogromny wysiłek Polaków na wschodzie, którzy przygotowują  program artystyczny. Oprócz muzyków i śpiewaków na sierpniową uroczystość przyjeżdżają do nas malarze, plastycy, pisarze i poeci, także rękodzielnicy.  W ramach trzydniowego święta odbywają się wieczornice, spotkania literackie, spotkania z poezją, warsztaty dziennikarskie, wystawy, koncerty, spotkania tematyczne i integracyjne. Jest też wiele spotkań indywidualnych, prywatnych. Spotykają się osoby z polskim rodowodem, którzy przyjechali do Mrągowa z różnych zakątków świata. Jest radość, łzy wzruszeń, niekończące się opowiadania i wspomnienia.

 W kościele pw.św. Wojciecha odbywa się coroczne uroczyste nabożeństwo z udziałem poetów i zespołów kresowych prezentujących swoją twórczość.

Podsumowaniem każdego FKK jest tzw. Koncert Galowy w amfiteatrze nad j. Czos w sobotni wieczór. Zakończenie Festiwalu stanowi barwny korowód wszystkich uczestników biorących udział w imprezie, który przechodzi ulicami naszego miasta.

W ciągu 25 lat istnienia Festiwalu przyjęliśmy w Mrągowie uczestników z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Kazachstanu, Syberii, Rosji. Uczestniczyło w naszych Kresowych Imprezach przez to ćwierćwiecze ponad 12 tys. Gości Kresowych, ponad 400 zespołów muzyczno-wokalnych i tanecznych, kapel, wielu pisarzy i poetów, malarzy, dziennikarzy i  rękodzielników.

Duży wkład w tworzenie Festiwali mają osoby z Kresów, które za granicami naszego kraju dbają o organizację, przygotowanie i całą logistykę przyjeżdżajacych zespołów. Od początku FKK jest z nami p. Apolonia Skakowska – z Litwy, p. Emilia Chmielowa – z Ukrainy (niestety p. Emilia przegrała walkę z ciężką chorobą), Renata Dziemiańczuk – z Białorusi i inni.

Festiwal Kultury Kresowej to „Festiwal Wielkich Serc” stanowiący duchową jedność ludzi trwających w swojej mowie ojczystej, wierze, kulturze i tradycjach.

Niejednokrotnie słyszałam, że to Polacy na Kresach uczą patriotyzmu, bo być  Polakiem, trwać na codzień w polskości  nie zawsze jest łatwo.

                                                  Hanna Szymborska –  prezes TMWiZW w Mrągowie

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze