Trwają remonty czterech kanałów mazurskich: Tałckiego, Grunwaldzkiego, Szymońskiego i Mioduńskiego. Mimo trwających prac szlaki żeglugowe pozostają jednak otwarte. Koszt remontu kanałów to blisko 100 milionów złotych.
– Tą inwestycją zmieniamy oblicze Mazur – powiedział Przemysław Daca, Prezes Wód Polskich. – Na czas remontu kanały nie są wyłączone z ruchu. Dla nas jest to bardzo ważne. Nie wyobrażamy sobie, żeby można było zamknąć szlaki żeglowne na trzy lata. Nie będziemy ograniczać turystyki wodnej – wyjaśnił Prezes PGW WP.
Przez cały weekend czerwcowy na kanałach nie było utrudnień dla żeglarzy i wodniaków. Realizowane w tym czasie były prace związane z wykonywaniem oczepów żelbetowych oraz prace nieingerujące w znacznym stopniu w koryta kanałów, takie jak wykonywanie przejść dla zwierząt czy też prace w obrębie główek wejściowych kanałów.
Ruch odbywał się płynnie, mimo że był bardzo duży. Od czwartku do niedzieli tylko przez system dwóch śluz Guzianka prześluzowanych zostało blisko 800 jednostek pływających (Guzianka I – 319, Guzianka II – 466), a prawie 200 przez śluzę Karwik.
Postęp prac na poszczególnych kanałach wygląda następująco:
- Kanał Grunwaldzki: kontynuowane jest wykonanie drenażu wzdłuż prawego i lewego brzegu Kanału Grunwaldzkiego. Wykonano częściowo przejścia dla zwierząt i nabieżnik od strony jeziora Szymon. Wykonywana jest izolacja bitumiczna na oczepach od strony gruntu.
- Kanał Szymoński: trwa rozbiórka istniejącego ubezpieczenia oraz pogrążane są kolejno ścianki szczelne.
- Kanał Tałcki: trwa rozbiórka istniejącego umocnienia brzegu i pogrążanie ścianek szczelnych stanowych na brzegu prawym. Na bieżąco wykonywane są roboty związane z wykonaniem oczepu.
- Kanał Mioduński: zakończone zostały rozbiórki istniejącego ubezpieczenia żelbetowego oraz roboty związane z wykonaniem oczepu. Pogrążane są ścianki szczelne na prawym brzegu, na lewym zaś prace te zostały zakończone.
Do końca czerwca ruch na Kanałach Grunwaldzkim i Szymońskim będzie odbywał się obustronnie, natomiast na Tałckim i Mioduńskim czasowo prowadzona będzie ręczna regulacja ruchu jednostek lub sygnalizacja świetlna.
Wszystkie informacje o ruchu na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich znajdują się TUTAJ
źródło: Wody Polskie