24 lutego 2022 roku każdy Ukrainiec zapamięta do końca życia. Około godziny 5 rano Rosja przeprowadziła zbrodniczy atak na pełną skalę na niepodległe i autonomiczne terytorium Ukrainy. Od roku Ukraina stoi i powstrzymuje liczne ataki najeźdźczego i morderczego rosyjskiego agresora.
W tych dniach Ukraińcy jednoczą się w wydarzeniach modlitewnych, aby uczcić pamięć poległych obrońców Ukrainy i wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy udzielają Ukrainie szczerej, bezinteresownej pomocy.
24 lutego w katedrze greckokatolickiej Najświętszej Bogurodzicy w Olsztynie bp Arkadiusz Trochanowski podkreślił, że „ten rok nas zmienił. Pokazaliśmy naszą wielką dojrzałość chrześcijańską, odczuliśmy silną potrzebę niesienia pomocy innym”. Po liturgii odprawiono nabożeństwo żałobne za poległych obywateli Ukrainy. Wieczorem z inicjatywy Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego odbył się koncert „Solidarni z Ukrainą”, podczas którego wystąpił chór „Bel Canto” pod dyrekcją prof. Jana Polowianiuka oraz uczniowie z Zespołu Szkół z ukraińskim językiem nauczania w Górowie Iławeckim.
Smutne rocznice wojny Rosji z Ukrainą trwały nadal 26 lutego, w Niedzielę Pojednania i Przebaczenia. O godzinie 10.00 olsztyńska katedra wypełniła się wiernymi, którzy przybyli modlić się o zwycięstwo Ukrainy, ustanie rozlewu krwi, za ochotników i cały naród ukraiński. Czy naród ukraiński jest w stanie przebaczyć? Jak przebaczyć, jak wypełnić to słowo Boże? – w kazaniu odbijały się echem pytania biskupa Arkadego Trochanowskiego. „Modlimy się, abyśmy mogli zamienić naszą nienawiść w odwagę”. Następnie podziękował wszystkim szczególnie za modlitwę, która chroni życie żołnierzy, za tworzenie wspólnoty ludzi, którzy rozumieją, że trzeba być z tymi, którzy cierpią. Słowa podziękowania skierowano do polskich przyjaciół, którzy otworzyli drzwi dla ukraińskich uchodźców, wolontariuszy oraz służb medycznych i wojskowych.
Po liturgii wierni obejrzeli wzruszającą relację wideo z przekazania pomocy z olsztyńskiej parafii do Lwowa, do garnizonowej cerkwi greckokatolickiej i do szpitala rehabilitacyjnego w Truskawcu. Relację z wyjazdu przygotował dziennikarz Roman Bodnar, który wraz z wolontariuszami Stefanem Melnykiem, Pawłem Gerczakiem i Piotrem Migusem był z pomocą humanitarną na Ukrainie. Ten reportaż potwierdził, że z jednej strony był to rok bólu i strat, ale także jedności, wzajemnej pomocy i człowieczeństwa. Wolontariusze przywieźli też podziękowania z frontu ze Słowiańska dla wszystkich pomagających, którym wydarzenia na Ukrainie nie są obojętne. W bezpośrednim połączeniu internetowym z Ukrainą można było wysłuchać ks. Tarasa Michalczuka – rektora garnizonowego kościoła greckokatolickiego św. Piotra i Pawła Ukraińskiego we Lwowie. Olsztyński zespół „Enej” wystąpił z lirycznym programem muzycznym. Muzycy wykonali utwory „Nie pytaj” i „Pod topolą”, a Paweł Gerczak zaśpiewał pieśń „Pływe kacza”. Na zakończenie programu artystycznego chór katedralny wykonał dwa hymny – kościelny „Boże wełykyj, jedynyj” oraz narodowy „Szcze ne wmerła Ukraina”. Organizatorami niedzielnych obchodów smutnej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę byli Paweł Gerczak, Roman Bodnar i Stefan Melnyk.
Tekst: MCz Zdjęcia: Zbigniew Piszczako