piątek, 22 listopada, 2024

Mrągowo i ziemia mrągowska od zarania dziejów po czasy współczesne [wystawa]

Już od 7 grudnia 2022r. w Muzeum w Mrągowie będzie można zobaczyć najnowszą wystawę pt.: „„Mrągowo i ziemia mrągowska od zarania dziejów po czasy współczesne”, która zabierze zwiedzających aż do dziesiątego tysiąclecia przed naszą erą i poprowadzi do historii najnowszej Mrągowa i jego okolic.

Wśród najstarszych eksponatów znajdą się m.in. kościane harpuny z okolic Piecek i Tłokowa.

Na wystawie pokazano też niezwykłe znaleziska archeologiczne z okresu wpływów rzymskich. W czasach cesarza Nerona Pliniusz Starszy opisywał wyprawę Rzymian nad dalekie morze, znad którego przywieziono ogromne ilości, tak cenione w starożytnym Rzymie bursztynu. Co w zamian otrzymywali Bałtowie? Rzymskie denary! Bogatsi mieszkańcy naszego terenu w drodze wymiany otrzymywali nawet zestawy do picia wina, w skład których wchodziły kociołek do mieszania wina z wodą, trójnóg i naczynia do picia wykonane z brązu.

Przez tereny krainy, którą obecnie znany jako Pojezierze Mrągowskie w początkach naszej ery przemaszerowali Goci wędrujący w kierunku Morza Czarnego. Do nich dołączyła część Bałtów, których potomkowie wrócili na nasze ziemie, przynosząc stamtąd wiedzę i barbarzyńskie naśladownictwo produkcji ozdób i narzędzi.

Największym skarbem mrągowskiej wystawy jest depozyt z Nidajna. To niezwykle piękne ozdoby, które złożono jako ofiary. Ten liczący kilkadziesiąt eksponatów zbiór artefaktów to największe, najdalej na północny-wschód wysunięte tego typu znalezisko archeologiczne.

Część archeologiczna wystawy obejmuje trzy sale wystawowe i jest to największa, wystawa archeologiczna pokazująca zbiory Działu Archeologii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Drugą część wystawy stanowią obiekty związane z historią nowożytną miasta, którego oficjalna i potoczna nazwa się zmieniała z Sensburga w wiekach średnich, przez mazurski Ządzbork do powojennego Mrągowa, wtedy już na cześć Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Są to pamiątki plag i rozwoju miasta, mapy, dokumenty, widokówki, pamiątki dnia codziennego. Organizatorzy przypomną też postać Ernsta Wiecherta, który tak pięknie opisywał przyrodę i klimat kulturowy mazurskiej krainy.

Początek wernisażu już 7 grudnia 2022 roku o godzinie 14.00. Podczas wydarzenia odbędzie się także prelekcja dr Aleksandry Rzeszotarskiej-Nowakiewicz i dr. hab. Tomasza Nowakiewicza „Elitarne wyposażenie wojskowe ze stanowiska ofiarnego w Nidajnie na Pojezierzu Mrągowskim”.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze