Fundacja REI Rehabilitacja Edukacja Integracja to nowo powstała fundacja działająca na terenie Mrągowa i okolic, która wspomaga rozwój osób niepełnosprawnych. Od sierpnia 2022 r. realizuje projekt „W drodze do samodzielności” sfinansowany ze środków Fundacji PZU, który obejmuje dziesięcioro dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawność oraz ich rodziny z Mrągowa i okolic.
W ramach projektu prowadzone są innowacyjne zajęcia z Treningu Umiejętności Społecznych z elementami Arteterapii i Sensoplastyki w małych grupach, na których dzieci uczą się nawiązywania relacji rówieśniczych, współpracy w grupie, odczuwania własnych emocji i jednocześnie wykorzystują i pobudzają wszystkie zmysły.
Pierwsze spotkania polegały na integracji grupy. Uczestnicy tworzyli termometr emocji oraz emotki z gliny, jako wyraz swoich wewnętrznych odczuć. Malowały także plakat o tematyce jesiennej, jak też omawiały swoje cechy charakteru, wykonując obrazki zwierząt techniką wyklejania.
Warto wspomnieć, że na każdych zajęciach młodzi wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie wspierają prowadzących terapeutów. Tworzą się nowe relacje nie tylko pomiędzy podopiecznymi Fundacji, ale także z szerszą grupą młodych mrągowian.
Do zajęć integracyjnych grupy jest wykorzystywana także choreoterapia (terapia tańcem), co uczestnicy od początku polubili. Zbudowało to więzi oraz zrelaksowało uczestników. Dla relaksacji i wyciszenia negatywnych emocji wprowadzane są także elementy muzykoterapii.
Projekt, „W drodze do samodzielności,” także obejmuje indywidualne zajęcia integracji sensorycznej raz w tygodniu dla każdego dziecka. Terapeuci pracują nad stymulowaniem układu proprioceptywno-przedsionkowego, ćwiczą stabilizację ciała, integrację odruchów TOB i ATOS oraz koordynację wzrokowo-ruchową. A co się z tym wiąże? Skakanie, ściskanie, zgniatanie, turlanie, odbijanie, kręcenie, bujanie, rzucanie… Czyli same przyjemności podczas terapii.
Podczas projektu zaplanowano również wsparcie pedagogiczne dla rodziców bądź opiekunów dzieci. Wsparcie polega na spotkaniach, w którym uczestniczą rodzice oraz specjaliści (pedagog, psycholog, itp.). Na pierwszych spotkaniach rodzice wymieniali się doświadczeniami oraz własnymi refleksjami o wychowaniu niepełnosprawnego dziecka. Na ostatnim spotkaniu, pojawiło się wiele poważnych tematów oraz pytań, które było można przedyskutować bezpośrednio z psychologiem.
Pod koniec projektu w styczniu 2023 r. ukaże się wystawa prac podopiecznych w Mrągowskim Centrum Kultury na którą organizatorzy już serdecznie zapraszają.
Podopieczni Fundacji REI to dzieci z niepełnosprawnością zarówno ruchową, jak i intelektualną, a także z zaburzeniami integracji sensorycznej. Formy pomocy, które są oferowane w okolicach, wymagają dużych nakładów finansowych, co stanowi istotną przeszkodę dla wielu rodzin. Fundacja wychodzi naprzeciw tym barierom, zdobywając środki, które służą wsparciu rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi aby pracować nad ich samodzielnością, integracją ze środowiskiem i budowaniem odpowiednich relacji.
– Jesteśmy wdzięczni Fundacji PZU za możliwość realizacji projektu, „W drodze do samodzielności,” który kształtuje umiejętności współpracy w grupie oraz umiejętności niezbędnych w relacjach z ludźmi, poprawia koordynację ruchową i koncentrację oraz przekazuje wachlarz różnorodnych strategii wychowawczych rodzinom do wykorzystania w domu – podsumują założyciele Fundacji REI. – Dziękujemy także ludziom dobrej woli którzy na różne sposoby dołożyli już swoją cegiełkę na rzecz rozwoju Fundacji REI. Wierzymy w lepsze jutro i jesteśmy pełni nadziei w dalszym działaniu na rzecz osób z niepełnosprawnościami w naszym Mrągowie.