Mieszkańcy Mrągowa będą od 2 do 30 czerwca głosować na jedno z czterech zgłoszonych projektów. Wyniki Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego poznamy 6 lipca.
W dziewiątej edycji Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego można oddać swój głos na jedno z następujących zadań:
- Park sensoryczno-edukacyjny przy Jeziorze Magistrackim
- Butelkomat
- Doposażenie placów zabaw w trampolinę naziemną i huśtawkę typu Bocianie Gniazdo
- Miejski Punkt Elektroodpadów
Prawo udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Mrągowa. Kartę do głosowania można otrzymać w Referacie Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie lub pobrać ze strony internetowej.
Głosowa odbędzie się poprzez:
- wypełnienie karty do głosowania i wrzucenie jej do urny w Referacie Promocji i Rozwoju w Mrągowie. Dopuszcza się oddanie głosu listownie na adres: Urząd Miejski w Mrągowie, ul. Królewiecka 60A, 11-700 Mrągowo z dopiskiem „MBO 2022” (liczy się data wpływu do Urzędu Miejskiego)
- za pomocą internetowego Modułu
Opis poszczególnych zadań
1. Park sensoryczno-edukacyjny przy Jeziorze Magistrackim
Na zielonym terenie przy Jeziorze Magistrackim chcemy stworzyć ogólnodostępny, sensoryczno-edukacyjny park składający się z 5 interaktywnych i certyfikowanych urządzeń. W skład parku wchodzą takie urządzenia jak: naukowy Hex, panel muzyczny, głuchy telefon, pisanie lustrzane i eko-memory. Każde urządzenie jest wyposażone w tabliczkę informacyjną z opisem działania danego eksponatu. Dodatkowo na terenie parku zostaną zamontowane trzy gry podwórkowe.
Opis urządzeń: a) Naukowy Hex- urządzenie naukowy Hex jest wspaniałą bazą do przeprowadzania eksperymentów, a jednocześnie fascynująca zabawą z iluzjami i zagadkami optycznymi. Urządzenie angażuje wzrok, stymuluje umysł i wzmacnia percepcję. Rodzicom i opiekunom może posłużyć jako baza do wyjaśnienia przyczyn powstawania złudzeń optycznych. Naukowy Hex składa się z kilku atrakcyjnych urządzeń, które zapewnią najmłodszym użytkownikom świetną zabawę.
b) Panel muzyczny- wrażliwość muzyczna powinna być kształtowana od najmłodszych lat, gdyż muzyka rozwija wiele umiejętności: logiczne myślenie, uważne słuchanie i integrację wszystkich zmysłów. Dowiedziono, że muzyka aktywizuje do pracy obie półkule mózgowe i umożliwia im stan równowagi. Ćwiczy także małą motorykę dłoni oraz precyzję. Wpływa na rozwój emocjonalno-społeczny, a dzięki wielu instrumentom w naszym panelu muzycznym dzieci mają okazję poćwiczyć współpracę w grupie i komunikację.
c) Głuchy telefon- gra w głuchy telefon doskonali umiejętności komunikacyjne, zbliża uczestników gry i w praktyczny sposób pokazuje dzieciom, jak zmienia się informacja przetworzona przez wiele osób. Głuchy telefon jest również doskonałą zabawą integrującą.
d) Pisanie lustrzane- to niezwykle wciągająca i rozwijająca zabawa, która jest skutecznym sposobem treningu koncentracji i opanowania. Każdy ruch długopisu odbywa się w odwrotnym kierunku i dlatego czynność ta mocno angażuje obie półkule mózgowe dziecka. Taka nauka przez zabawę rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, sprawność intelektualną i orientację przestrzenną.
e) Eko-memory- to jedna z najbardziej popularnych gier, która pomaga ćwiczyć pamięć i koncentrację. Wspiera kojarzenie faktów, a zaproponowana wersja łączy zabawę z wiedzą o przyrodzie i ekologii. Gra doskonale stymuluje psycho-ruchowo i stanowi mądrą rozrywkę zarówno dla dziecka, jak i dorosłego.
2. Butelkomat
Celem tego projektu jest zakup i instalacja w 2022 roku butelkomatu, z którego po wrzuceniu plastikowych butelek i metalowych puszek otrzymuje się paragon z punktami. Im więcej wrzuconych butelek tym więcej zdobytych punktów. Potwierdzeniem ilości zebranych punktów jest paragon wydrukowany przez butelkomat. Po uzbieraniu określonej ilości punktów zostajemy wynagrodzeni w sposób ustalony z Miastem. Ideą butelkomatu jest edukacja o recyklingu i ochronie środowiska przez motywowanie nagrodami (to może być program lojalnościowy lub konkretne nagrody za ustaloną liczbę zebranych punktów).
3. Doposażenie placów zabaw w trampolinę naziemną i huśtawkę typu Bocianie Gniazdo
Przy placu zabaw przy J. Magistrackim zamontowana zostanie na stałe naziemna prostokątna trampolina o wymiarach 150×225 cm oraz huśtawka typu Bocianie Gniazdo – dzięki temu, dzieci będą miały dodatkową atrakcję i więcej sposobności do wspólnej, nieskrepowanej zabawy. Podobne urządzenia zamontowane zostaną w Parku Lotników (za Urzędem Miasta) i będą ciekawym akcentem przy tradycyjnych huśtawkach, a także urządzeniach typu Parkour.
4. Miejski Punkt Elektroodpadów
Zadanie polega na zakupie i montażu dwóch instalacji stanowiących zintegrowane pojemniki przeznaczone do selektywnej zbiórki elektroodpadów- jednych z najtrudniejszych odpadów współczesnych czasów. W mieście Mrągowo przydałyby się takie instalacje przy Urzędzie Miejskim , Centrum Kultury -stanowiące doskonale lokalizacje w śródmieściu bądź w innej lokalizacji w przestrzeni miejskiej. Miejskie punkty Elektroodpadów spełniają oczekiwania zapisów zmian do Ustawy o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym ponadto stanowią element edukacyjny dla każdego pokolenia o tym jak dbać o środowisko naturalne, o zdrowie wszystkich mieszkańców . Duża powierzchnia reklamowa tych instalacji może zostać wykorzystana do promowania działań proekologicznych bądź innych ważnych wydarzeń w mieście.
źródło: UM w Mrągowie